12.01.2022, 12:00 Aktualizované dňa 12.01.2022 o 17:24

Obchodovanie s ivermektínom: Starosta skutok oľutoval, vyviazol so sankciou

  • Starosta Dvorov na Žitavou neoprávnene nakúpil a dodal do miestnej ambulancie liek na parazity na liečbu Covid-19. Ku skutku sa priznal a oľutoval ho.
  • Aj v Prešovskom kraji začiatkom decembra polícia zadržala a obvinila osoby v súvislosti s nelegálnym obchodovaním s ivermektínom.
Obchodovanie s ivermektínom: Starosta skutok oľutoval, vyviazol so sankciou

Ako sme vás informovali, základná právna zásada používania liekov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti je taká, že sa lieky v zdravotníckych zariadeniach podávajú v súlade s rozsahom ich registrácie. Pokiaľ zdravotník túto povinnosť poruší, môže mu za to hroziť pokuta vo výške 300 až 35-tisíc eur.

Počas pandémie sa pri liečbe COVID-19 v rámci EÚ Ivermektín používal len na Slovensku a v Česku. Napriek tomu sa na Slovensku v niektorých kruhoch tento liek stále odporúča.

V júli minulého roka dokonca český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval, že niekoľko Čechov sa predávkovalo liekom s obsahom ivermektínu. Vtedy sme zisťovali, aká je situácia s týmto liekom aj u nás.

Ivermektín u nás v minulom roku dokonca ponúkali aj niektorí starostovia. Poukážku na jeho vyzdvihnutie v konkrétnej lekárni dostali do schránok napríklad obyvatelia bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Becík liek pre ľudí priamo zabezpečil. Už sme informovali, že v tejto súvislosti bol naňho podaný podnet a bol uznaný za vinného zo spáchania priestupkov.

„Po dlhých týždňoch zháňania lieku Ivermectín som dnes odovzdal prvú várku 500 ks do ambulancie obvodnej lekárky v mojej obci,“ informoval vo februári Becík na sociálnej sieti.

Čo je však problém. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.