11.01.2022, 12:00

Čo môžeme očakávať od koronavírusu? Nádejnou paralelou je vírus chrípky

  • Aký je jeho potenciál v roku 2022 a čo od neho možno čakať, zhodnotili odborníci. To, ako rýchlo sa SARS-CoV-2 vyvíja v reakcii na imunitu, tiež určí, či a ako často bude treba vylepšovať vakcíny.
  • Podľa vedcov, môžeme v blízkej budúcnosti naďalej očakávať explozívne vlny covidových infekcií, ale malo by to byť podobnejšie závažnejším chrípkovým epidémiám.
Čo môžeme očakávať od koronavírusu? Nádejnou paralelou je vírus chrípky
Zdroj: Reuters

Pandémia COVID-19 trápi svet už dva roky. Vírus SARS-CoV-2 mnoho vedcov prekvapil, ako sa mení, ako sa vyvíja a aj svojimi vlastnosťami, ktoré v úvodných výskumoch neboli zrejmé. Aký je jeho potenciál v roku 2022 a čo od neho možno čakať, zhodnotili odborníci v odbornom časopise Nature.

Výskum

V úvode pandémie na začiatku roku 2020 sa vedci snažili predpovedať, ako by sa nový vírus mohol začať správať, ako sa bude meniť a akú šancu má spôsobiť ľudstvu problémy. Niektorí verili, že COVID-19 nemá potenciál rozšíriť sa.

Evolučný biológ Jesse Bloom z the Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattli bol skeptický. Už vtedy uvádzal, že nový patogén sa nepodarí vyhubiť a je oveľa pravdepodobnejšie, že sa stane endemickým, že sa stane jedným z koronavírusov, ktoré v ľudskej populácii bežne cirkulujú a sp

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.