10.01.2022, 18:00

Omikronové cunami vo svete: Nedostatok zdravotníkov, rekordné počty nakazených

  • V USA zápasia nemocnice s vysokou absenciou personálu, s nadmerným počtom závažných prípadov a náhodných infekcií.
  • Odborníci sú obzvlášť znepokojení potenciálnym vplyvom omikronu v krajinách ako je Bolívia, Argentína a Filipíny, kde sa počet infekcií za posledný týždeň zvýšil o 955 percent. Znepokojujúca je aj situácia v Indii.
Poľná nemocnica v Bombaji
Zdroj: AP/Rafiq Maqbool

Asi štvrtina krajín hlási rekordné infekcie novým variantom koronavírusu. Nové údaje ukazujú, že omikron posunul nákazy covidom na rekordnú úroveň v štvrtine krajín na celom svete.

V niektorých krajinách vrátane Spojených štátov a Indie kapacita jednotiek intenzívnej starostlivosti je už preťažená. Informoval o tom britský denník na svojej stránke telegraph.co.uk.

Potvrdili to aj viacerí lekári v USA na svojich profiloch na sociálnej sieti. „Problém nemáme s nedostatkom ventilátorov či lôžok. Trpíme nedostatkom lekárov, sestier a ďalších zdravotníkov. Poľné nemocnice nám preto nepomôžu. Viac zdravotníkov si nevykúzlime,“ upozornil na svojom profile na sociálnej sieti Ashis K. Jha, internista a dekan na Brown University School of Public Health v americkom Providence.

Zatiaľ čo údaje ukazujú, že omikron by mal spôsobovať menej závažné ochorenie, podľa analýzy britského denníka The Telegraph hrozí, že počet infekcií zvrhne systémy zdravotnej starostlivosti na celom svete.

Nové prípady na milión obyvateľov dosiahli od začiatku tohto roka historické maximá v 46 zo 191 krajín, vrátane Spojeného kráľovstva, Francúzska, Argentíny a Mozambiku. Celosvetové infekcie za posledný týždeň pritom vyskočili o viac ako 70 percent a vo viac ako 80 krajinách začína stúpať aj úmrtnosť. 

Šírenie omikronu vo svete

Zdroj: telegraph.co.uk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.