09.01.2022, 12:30

Zdravotné poisťovne sa na kontrolu diagnóz v prípade ivermektínu nezameriavajú

Základná právna zásada používania liekov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti je taká, že sa lieky v zdravotníckych zariadeniach podávajú v súlade s rozsahom ich registrácie. Pokiaľ zdravotník túto povinnosť poruší, môže mu za to hroziť pokuta vo výške 300 až 35-tisíc eur.

Zdravotné poisťovne sa na kontrolu diagnóz v prípade ivermektínu nezameriavajú
Zdroj: MZ

Počas pandémie sa pri liečbe COVID-19 v rámci EÚ Ivermektín používal len na Slovensku a v Česku. Povolenia na použitie tohto neregistrovaného lieku podpísal v januári, vo februári a v marci vtedajší minister Marek Krajčí. Išlo spolu o 255-tisíc balení a v septembri sa skončila platnosť posledného povolenia na terapeutické použitie Ivermektínu na prevenciu a liečbu ochorenia COVID-19.

Registrácia

Napriek tomu sa na Slovensku v niektorých kruhoch tento liek stále odporúča. Od októbra minulého roka totiž ide o registrovaný liek dostupný na lekársky predpis. Dôležité je pripomenúť, že liek je síce registrovaný, ale bol schválený na liečbu troch parazitárnych ochorení, a to na črevné infekcie nazývané intestinálna strongyloidóza spôsobené červom Strongyloides stercoralis (háďatko črevné); infekcie

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.