01.01.2022, 07:00

Zmeny v ambulanciách a lekárňach: Pri predpise liekov platia od januára nové pravidlá

Špecialista je po vyšetrení povinný predpísať liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu, ktorých predpisovanie je viazané na odbornosť lekára.

Zmeny v ambulanciách a lekárňach: Pri predpise liekov platia od januára nové pravidlá
Zdroj: Pavol Funtál

Od 1. januára 2022 platí novela zákona č. 362 o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá prináša zmeny pre pacientov aj ambulantných lekárov. Podľa nových pravidiel má lieky predpisovať ten lekár, ktorý pacientovi indikuje liečbu. Ak je pacient napríklad v ambulancii kardiológa, ten mu lieky predpíše a nepošle ho s poverením na predpis k jeho všeobecnému lekárovi.

Sprehľadí sa tým zodpovednosť indikujúceho lekára za ním odporúčanú terapiu pacientovi a zvýši využívanie opakovaných receptov, kedy si pacient priamo zájde po svoj liek do lekárne bez potreby kontaktovania ambulancie odborného lekára alebo všeobecného lekára.

Zmení sa aj situácia s predpisovaním liekov pri prepustení pacienta z nemocnice. Ošetrujúci lekár v ústavnom zdravotníckom zariadení je pri prepustení pacienta povinný predpísať mu lieky potrebné na liečbu na dobu 30 dní.

 „Eliminuje sa nevyhnutnosť pacienta alebo jeho príbuzných navštíviť ambulanciu hneď po prepustení z ústavného zdravotníckeho zariadenia, redukuje sa preťaženie ambulantného sektora administratívnymi činnosťami  a zvýši sa ústretovosť voči pacientovi, lebo si môže lieky hneď po prepustení vyzdvihnúť v nemocničnej lekárni,“ odôvodnili túto zmenu členovia zdravotníckeho výboru ako predkladatelia návrhu.

Prehľadný manuál s otázkami a odpoveďami k zmenám platným od 1. januára 2022 pripravila MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska.

  1. Kto je „predpisujúci“ lekár?

Je ním lekár indikujúci/predpisujúci konkrétny liek (špecialista, všeobecný lekár, zubný lekár a pod.) V zákone je jednoznačne určený lekár, ktorý liečbu pacientovi naordinoval, a teda je indikujúcim a zároveň predpisujúcim lekárom bez ohľadu na špecializáciu. Je zodpovedný za bezpečnosť pacienta, za správnu indikáciu lieku a za vystavenie receptu so správnym obsahom.

Novelou zákona sa zníži duplicitná preskripcia, zvýši sa efektivita nákladovosti liečby a znížia sa nadbytočné kontakty v ambul

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.