16.12.2021, 07:05

Omikron: Na čo sa treba pripraviť. Pre koho bude obzvlášť nebezpečný a čo nás môže ochrániť?

  • Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa stane dominantným variantom v Únii počas prvých dvoch mesiacov roku 2022.  
  • Monoklonálne protilátky, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, nie sú proti variantu omikron účinné. Proti omikron sa zdá byť účinný sotrovimab. Ten je vo fáze priebežného posudzovania Európskou liekovou agentúrou a jeho uvedenie na trh možno očakávať v najbližšej dobe.

Keď sa zdalo, že horší variant ako delta už nepríde, aspoň nie pred Vianocami, objavil sa omikron. Informácie o jeho infekčnosti a vplyve na hospitalizácie, rovnako aj účinku vakcín naň sa líšili.

Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) vydalo v stredu 15. decembra stanovisko, v ktorom upozornilo, že komunitný prenos v krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru už prebieha a na základe modelových predpovedí hrozí ďalší rýchly nárast prípadov omikronu.

Ako informovala česká medziodborová skupina pre epidemické situácie MeSES, variant omikron má v čiastočne imúnnych populáciách výraznú fitness výhodu oproti variantu delta, teda schopnosť rýchlejšie sa šíriť a prevládnuť. T-bunková odpoveď, získaná predchádzajúcim očkovaním či prekonaním choroby, by mala byť z väčšej časti zachovaná.

Podľa ECDC sa stane dominantným variantom v Únii počas prvých dvoch mesiacov roku 2022. Pravdepodobnosť ďalšieho šírenia variantu omikron v Európskej únii a celková úroveň rizika pre verejné zdravie spojeného s ďalším výskytom a jeho šírením je hodnotená centrom ako veľmi vysoká.

„Je veľmi pravdepodobné, že omikron spôsobí ďalšie hospitalizácie a úmrtia, okrem tých, ktoré sa už očakávali z predchádzajúcich predpovedí, ktoré zohľadňujú iba variant delta,“ upozornila riaditeľka centra Dr. Andrea Ammon.

Čo bude podľa epidemiológov poskytovať zvýšený stupeň ochrany? 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.