03.12.2021, 15:45

Omikron má schopnosť vyhnúť sa protilátkam po prekonanom covide, hovoria vedci z JAR

  • Nemocnice v Juhoafrickej republike vykazujú mierny vzostup, avšak nič dramatické, ako sme videli v predchádzajúcich vlnách, hovorí predseda juhoafrického vládneho výboru pre vakcíny proti Covid-19.
  • Vakcíny od Pfizer/BioNTech a Moderna, ktoré využívajú technológiu mRNA, poskytujú najväčšie zvýšenie hladín protilátok tzv. booster/posilňujúci účinok, keď sa podajú 10 až 12 týždňov po druhej dávke, ukázala štúdia.
Omikron má schopnosť vyhnúť sa protilátkam po prekonanom covide, hovoria vedci z JAR
Zdroj: Reuters

Podľa prvej skutočnej štúdie účinku variantu omikron vedci zistili, že má „podstatnú“ schopnosť vyhnúť sa imunite z predchádzajúcej infekcie koronavírusu.

Vedci z Južnej Afriky teraz varujú, že ich zistenie má dôležitý dopad na verejné zdravie.

Štúdia ukázala, že nový variant by mohol spôsobiť značnú vlnu infekcií, dokonca aj v populáciách s vysokými hladinami protilátok.

Ako informovala agentúra Reuters, Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala krajiny, aby zaočkovali, čo najviac svojich obyvateľov. Vo svojom vyhlásení organizácia taktiež zdôraznila, že iba to môže pomôcť v „boji” s nárastom nových prípadov spôsobených omikronom.

Uviedla, že obmedzenie či zakázanie cestovania môže získať čas, ale samotným riešením nie je.

Agentúra Reuters poukázala, že hoci napríklad Austrália uzavrela svoje hranice pre cestujúcich z vysoko rizikových juhoafrických krajín, stala sa poslednou krajinou, ktorá nahlásila komunitný prenos nového variantu, deň po tom, čo ho našli v piatich štátoch USA.

„Nemecká spoločnosť BioNTech by mala byť schopná relatívne rýchlo prispôsobiť svoju vakcínu proti novému variantu koronavírusu,” povedal jej generálny riaditeľ Ugur Sahin na konferencii Reuters Next. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.