03.12.2021, 11:50

Modelár infekčných chorôb: Počet úmrtí na Covid-19 v Európe sa môže zvýšiť o státisíce

  • Odhadovaný maximálny počet zostávajúcich hospitalizácií sa v súčasnosti pohybuje od 62 na 100 000 ľudí v Anglicku po 840 na 100 000 ľudí v Rumunsku.  
  • Údaje naznačujú, že krajiny s nižšou mierou zaočkovanosti medzi staršími ľuďmi majú najvyšší potenciál hospitalizácií a úmrtí.
Modelár infekčných chorôb: Počet úmrtí na Covid-19 v Európe sa môže zvýšiť o státisíce
Zdroj: Reuters

Počet úmrtí na Covid-19 v Európe sa môže zvýšiť o státisíce. V najhoršom prípade by pandémia mohla spôsobiť dokonca ďalších 300 000 úmrtí, ak sa „pandemická politika“ zruší a ľudia sa vrátia k svojim starým návykom.


Modely štúdie tiež predpovedajú, že pandémia by mohla viesť k približne miliónu hospitalizácií v Európe, z ktorých niektoré by prispeli k predpokladanému počtu obetí.

Autori analýzy však poukazujú na to, že ich odhady sú maximálne čísla, ktoré predpokladajú, že všetky protiinfekčné obmedzenia sú zrušené a kontakty medzi jednotlivcami sa vrátili na úroveň pred pandémiou.

„Cieľom tejto štúdie, ktorá ešte nie je recenzovaná, bolo odhadnúť aktuálnu úroveň rizika závažného priebehu Covid-19, ktoré zostáva v 19 európskych krajinách, kde boli k dispozícii porovnateľné údaje. Napriek rozšírenej vakcinácii stále pretrváva značná náchylnosť naň,“ povedal pre Zdravotnícke noviny Dr. Lloyd Chapman, výskumný pracovník na London School of Hygiene & Tropical Medicine a prvý autor tejto štúdie. 

Dodal, že jeho analýza odhaduje počet hospitalizácií a úmrtí, ktoré by mohli nastať v hypotetickej situácii, keď by bol každý v populácii práve teraz vystavený infekcii. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.