29.11.2021, 07:03

Prečo volajú omikron super kmeň? Vylepšené vakcíny vie výrobca odoslať do sto dní

  • Ak sa ukáže, že omikron je „únikový variant“, teda taký, ktorý sa vyhýba imunite, výrobcovia vakcín proti Covid-19 uviedli, že budú schopní rýchlo reagovať.
  • Vedci veria, že o prenosnosti budú vedieť viac do dvoch až troch týždňov. Avšak môže to trvať štyri až šesť týždňov, kým budú vedieť viac o hospitalizáciách a úmrtiach.
Prečo volajú omikron super kmeň? Vylepšené vakcíny vie výrobca odoslať do sto dní
Zdroj: Daily Mail/mš

Prečo je variant omikron taký obávaný? Podľa britských vedcov sa tento „super kmeň“ vyvinul tak, aby obsahoval najhoršie mutácie alfy, bety a delty vrátane nových, ktoré by z neho mohli urobiť najinfekčnejší a najodolnejší variant vôbec.

Ako uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojom vyhlásení, zatiaľ nie je jasné, či je omikron naozaj prenosnejší v porovnaní s inými variantmi, vrátane delty. „Počet ľudí s pozitívnym testom vzrástol v oblastiach Južnej Afriky postihnutých týmto variantom, ale prebiehajú epidemiologické štúdie, aby sa zistilo, či je to kvôli omikronu alebo iným faktorom,“ spresnila.

Podľa WHO nateraz nie je ani dokázané, či infekcia omikronom spôsobuje závažnejší priebeh Covid-19 v porovnaní s inými variantmi.

„Predbežné údaje naznačujú, že v Juhoafrickej republike sa zvyšuje počet hospitalizácií, ale môže to byť skôr v dôsledku zvyšujúceho sa celkového počtu infikovaných ľudí než v dôsledku špecifickej infekcie omikronom. V súčasnosti neexistujú žiadne informácie, ktoré by naznačovali, že symptómy spojené s omikronom sú odlišné od symptómov iných variantov,“ zdôraznili zástupcovia organizácie vo svojom stanovisku.

Pochopenie úrovne závažnosti tohto variantu bude, podľa nich, trvať dni až týždne.

Zdroj: Daily Mail

Ľudovo nazývaný „botswanský variant“, neskôr Svetovou zdravotníckou organizáciou premenovaný na variant omikron má mať všetky znepokojujúce mutácie z predchádzajúcich verzií vírusu, plus mnoho ďalších, vďaka ktorým by sa mohol stať doteraz najinfekčnejším a najodolnejším voči vakcínam. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.