23.11.2021, 16:00

Odkaz zo Štrasburgu: Európsky súd pre ľudské práva sa vyjadril k povinnému očkovaniu

Veľký senát vyslal do sveta správu, že okrem základných práv má človek aj základné povinnosti a zodpovednosť voči druhým.

Odkaz zo Štrasburgu: Európsky súd pre ľudské práva sa vyjadril k povinnému očkovaniu
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Po vyhlásení Rakúska o zavedení povinného očkovania proti covidu sa odporcovia na znak nesúhlasu plánujú obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Táto rešpektovaná inštitúcia sa pritom téme už tento rok venovala. Na jar rozhodla v prípade sťažností občanov na štátom vymáhané povinné očkovanie.

Európsky súd pre ľudské práva v rozsudku vyhlásil, že štát povinným očkovaním presadzuje legitímne záujmy ochrany zdravia a práv ostatných ľudí. Takéto opatrenia sú podľa súdu v demokratickej spoločnosti nevyhnutné.

Ide o šesť sťažností českých rodičov, ktorí sa na súd obrátili kvôli povinnému očkovaniu detí. Súd v Štrasburgu ich v apríli zamietol s odôvodnením, že Česká republika trvaním na povinnom očkovaní neporušila ich právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života.

Sťažnosti sa týkali odmietnutia neočkovaných detí zo strany predškolských zariadení, jedna sťažnosť bola namierená proti pokute za vyhýbanie sa povinném

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.