23.11.2021, 11:51

Štátna zdravotná poisťovňa je opäť v červených číslach. Hrozí jej ozdravný plán?

Podľa šéfky zdravotníckeho výboru sú plánované úspory v rozpočte nereálne. Na lieky treba namiesto šetrenia pridať naviac 80 miliónov eur.

Štátna zdravotná poisťovňa je opäť v červených číslach. Hrozí jej ozdravný plán?
Zdroj: ZdN/archív

Hospodársky výsledok Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) je aktuálne v červených číslach, na rozdiel od Dôvery a Unionu. Povedal to štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík počas rokovania parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Jeho témou bol síce návrh rozpočtu na budúci rok, no diskusia sa dotkla aj tohtoročného zmrazenia časti plánovaných príjmov pre zdravotníctvo zo strany ministerstva financií. 

Výkonný riaditeľ Asociácie zdravotných poisťovní Michal Štofko poukázal na zlú finančnú situáciu zdravotných poisťovní. „Čísla sú naozaj desivé,“ uviedol v súvislosti s hospodárením VšZP.

„Podľa zápisu z dozornej rady má byť v mínuse 80 miliónov eur za prvých desať mesiacov,“ povedala o VšZP predsedníčka výboru Jana Bittó Cigániková a položila otázku, či jej hrozí ozdravný plán. „Pravdepodobne áno,“ potvrdil Štofko.

Štátny tajomník Jančík reagoval prísľubom, že ministerstvo financií je pripravené zvýšiť platbu  a dofinancovať zdravotníctvo, ak to bude potrebné.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz v tejto súvislosti uvied

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.