20.11.2021, 09:00

The Lancet: Tretia dávka vakcíny proti covidu znižuje riziko závažného priebehu až o 92 percent

  • Vedci si myslia, že tretia dávka mRNA vakcíny je účinná pri znižovaní závažných následkov covidu u tých, ktorí dostali dve dávky pandemickej vakcíny pred najmenej piatimi mesiacmi.
  • Spojené štáty povolili v piatok 19. novembra posilňujúcu dávku proticovidovej vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna pre všetky osoby vo veku od 18 rokov.
The Lancet: Tretia dávka vakcíny proti covidu znižuje riziko závažného priebehu až o 92 percent
Zdroj: Maksim Goncharenok Pexels

Tím vedcov z Izraela a z USA nedávno, vo svojej rozsiahlej štúdii, analyzoval účinnosť tretej dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech na prevenciu závažných následkov covidu.

Zistili, že dodatočná „posilňovacia“ dávka môže znížiť riziko ťažkých komplikácií v porovnaní s iba dvoma dávkami pandemickej vakcíny. Globálna nerovnosť a váhavosť v súvislosti s očkovaním zostávajú však pretrvávajúcimi problémami pandémie. Svet začala navyše paralizovať delta, extrémne rýchlo šíriaci sa variant SARS-CoV-2.

Ako uviedli vedci pre The Lancet, po niekoľkých mesiacoch nízkej pandemickej aktivity zažíva Izrael svoju ďalšiu pandemickú vlnu, a to aj napriek tomu, že viac ako 55 % populácie bolo zaočkovaných dvoma dávkami vakcíny BNT162b2 mRNA Covid-19. Prvá a druhá dávka sa podávali s odstupom 21 dní.

„Nárast infekcií a hospitalizácií očkovaných pravdepodobne pramení z kombinácie slabnúcej imunity voči vakcíne v priebehu času vzhľadom na to, že mnoho ľudí v Izraeli bolo zaočkovaných pred piatimi až siedmimi mesiacmi, a z potenciálne zníženej účinnosti vakcíny proti delta variante,“ napísali výskumníci v štúdii. Je zároveň vôbec prvou, ktorá zisťuje, ako dobre funguje tretia dávka vakcíny Pfizer pri prevencii závažných následkov covidu.

Izraelská vláda v krajine nasadila tretie dávky vakcíny od Pfizeru pred a počas štvrtej vlny už toto leto. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.