18.11.2021, 16:58

Antivirotiká sa vyrábajú ľahšie ako vakcíny proti covidu. Pacient ich môže užívať doma

Výskumníci na celom svete sa od vypuknutia pandémie minulý rok predháňali vo vývoji tabletky na liečbu COVID-19.

Antivirotiká sa vyrábajú ľahšie ako vakcíny proti covidu. Pacient ich môže užívať doma
Zdroj: Dreamstime

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer umožní výrobu svojho experimentálneho lieku na chorobu COVID-19 aj ostatným výrobcom liekov. Stane sa tak na základe licenčnej dohody, ktorú Pfizer uzavrel v utorok so skupinou Medicines Patent Pool.

Dohoda s MPP umožní udeľovať výrobcom generík sublicencované práva na výrobu a dodávanie lieku proti covidu od spoločnosti Pfizer v 95 krajinách, v ktorých žije viac ako polovica svetovej populácie. Dohoda bude platiť dovtedy, kým Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) bude situáciu s chorobou COVID-19 klasifikovať ako mimoriadnu v oblasti verejného zdravia a s globálnym rozšírením.

„Veríme, že perorálne antivirotiká môžu zohrávať zásadnú úlohu pri znižovaní závažnosti covidu, pri znižovaní zaťaženia nášho systému zdravotnej starostlivosti a môžu zachraňovať životy,“ uviedol Albert Bourla, generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer.

Táto dohoda je podobná tej, ktorú uzavrela skupina Medicines Patent Pool so spoločnosťou Merck & Co. a ktorá sa týka liečiva molnupiravir určeného tiež na liečbu covidu.

Účinnosť

Molnupiravir je určený pre dospelých pozitívne testovaných ľudí s aspoň jedným rizikovým faktorom pre vznik závažného ochorenia, akým je napríklad obezita alebo choroba srdca. Tabletku majú používať ľudia s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 v domácom prostredí dvakrát denne počas piatich dní.

Aj keď tieto dva lieky fungujú na odlišnom princípe, oba pri testovaní dokázali dramaticky znížiť riziko hospitalizácie a úmrtia na COVID-19, ak sa podajú krátko po infikovaní koronavírusom SARS-CoV-2.

Preparát na liečbu covidu spoločnosti Pfizer s názvom Paxlovid zatiaľ nie je schválený na použitie v žiadnej krajine. Spoločnosť Pfizer v utorok požiadala americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) o vydanie povolenia na jeho tzv. núdzové použitie.

Ako perorálny a pomerne ľahko vyrobiteľný liek by Paxlovid mohol mať veľký vplyv na epidemickú situáciu v krajinách s menej rozvinutou zdravotnou infraštruktúrou, konštatovala agentúra AP.

Dostupnosť testovania

Ako uviedol Esteban Burrone, vedúci politík skupiny Medicines Patent Pool, antivirotiká sa vyrábajú ľahšie ako vakcíny. Nevyžadujú chladiaci reťazec a pacient ich môže užiť doma.

„Aby bol liek účinný, treba ho užiť čo najskôr po objavení sa príznakov, čo súčasne znamená, že je nevyhnutná dostupnosť testov i potvrdenie diagnózy lekárom,“ dodal Burrone.

Od vypuknutia pandémie minulý rok sa výskumníci na celom svete predháňali vo vývoji tabletky na liečbu COVID-19, ktorú možno užívať doma, aby sa zmiernili príznaky, urýchlilo sa zotavenie a ľudia sa nedostali do nemocnice. V súčasnosti sa väčšina liečby COVID-19 musí podávať intravenózne alebo injekčne.