17.11.2021, 12:00

V Česku sa niektorí predávkovali ivermektínom. Zisťovali sme, aká je situácia s týmto liekom u nás

Starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Becík ivermektín pre ľudí priamo zabezpečil. V tejto súvislosti bol na neho podaný podnet a bol uznaný za vinného zo spáchania priestupkov.

V Česku sa niektorí predávkovali ivermektínom. Zisťovali sme, aká je situácia s týmto liekom u nás
Zdroj: MZ

V júli český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval, že niekoľko Čechov sa predávkovalo liekom s obsahom ivermektínu, ktorý sa používa ako antiparazitikum a experimentálne bol podávaný v liečbe COVID-19.

Niekoľko ľudí dokonca užívalo veterinárny prípravok s obsahom tejto účinnej látky. Zároveň sa český SÚKL zaoberal štyrmi prípadmi internetových inzerátov. Liečivo je totiž na lekársky predpis a zákon jeho predaj cez internet neumožňuje.

Zisťovali sme, aká je situácia s ivermektínom na Slovensku. Počas druhej vlny sa totiž u nás ivermektín využíval pri liečbe COVID-19, odporúčali ho dokonca aj niektorí lekári. Ivermektín sa na chvíľu stal súčasťou protokolu liečby covidu v nemocniciach, zháňali si ho aj ľudia v lekárňach, dokonca aj v susednom Rakúsku.

Ivermektín ponúkali aj niektorí starostovia, poukážku na jeho vyzdvihnutie v konkrétnej lekárni dostali do schránok napríklad obyvatelia bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Becík tento liek pre ľudí priamo zabezpečil. V tejto súvislosti bol na neho podaný podnet a bol uznaný za vinného zo spáchania priestupkov.

Podnet

„Ivermectín máme ‚doma‘. Čakať na vládu už nemá zmysel!“, ohlásil vo februári starosta na sociálnej sieti. „Po dlhých týždňoch zháňania lieku Ivermectín som dnes odovzdal prvú várku 500 ks do ambulancie obvodnej lekárky v mojej obci.“

Čo je však problém, legislatíva totiž neumožňuje starostovi podľa svojich predstáv zab

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.