26.10.2021, 12:00

Svetová zdravotnícka organizácia určila, čo je dlhý covid. Malo by to uľahčiť jeho liečbu

  • Keď sa objavili prvé prípady dlhotrvajúceho covidu, medzi verejnosťou a zdravotníkmi bola nedostatočná informovanosť a skepsa. V dôsledku toho pacienti s pretrvávajúcimi príznakmi nedostali potrebnú lekársku starostlivosť. 
  • O tom, že dlhý covid nemožno podceňovať svedčí i skutočnosť, že u mnohých ľudí má asociácie so závažnými neurologickými a neurokognitívnymi poruchami, fenomén známy i ako Neuro-covid.
Svetová zdravotnícka organizácia určila, čo je dlhý covid. Malo by to uľahčiť jeho liečbu
Zdroj: TASR/AP

Absencia formálnej definície pre obdobie po covide skomplikovala výskum tohto stavu a jeho zvládanie. Uviedla vo svojom vyhlásení Svetová zdravotnícka organizácia.  

Nedávno preto podľa informácií od výskumníkov, pacientov a lekárov zverejnila definíciu post covidového stavu.

Dlhý covid alebo post Covid-19 sú zastrešujúce termíny, ktoré označujú symptómy covidu, ktoré pretrvávajú aj po počiatočnej fáze infekcie SARS-CoV-2. 

„Štandardizovaná definícia post Covid-19 pomôže pokročiť vo výskume, uľahčí povedomie a prijatie a pomôže pri diagnostike a zvládaní tohto stavu. Definícia sa však môže zmeniť, keď sa objavia nové dôkazy a naše chápanie dôsledkov covidu sa bude naďalej vyvíjať,“ spresnila organizácia na svojej stránke. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.