25.10.2021, 12:00

Aj u zaočkovaných seniorov je riziko závažného priebehu covidu. Vedci zisťovali prečo

Pre vedcov bolo jedným z najprekvapivejších zistení to, ako dobre sa mRNA vakcínam darilo u seniorov. Počiatočné imunitné reakcie u starších ako 65 rokov, v porovnaní s mladšími, sa veľmi nelíšili.

Aj u zaočkovaných seniorov je riziko závažného priebehu covidu. Vedci zisťovali prečo
Zdroj: Frank Meriňo Pexels

Čoraz viac údajov naznačuje, že starší ľudia sú vystavení vyššiemu riziku závažnému priebehu covidu v dôsledku prelomovej infekcie Covid-19 (ide o prípady, keď plne zaočkovaní sú infikovaný novým koronavírusom). Podľa vedcov nejde o nič neobvyklého. Informoval o tom National Geographic, v rámci vedeckej rubriky na svojej stránke. 

„Vírusy, ktoré spôsobujú Covid-19, mutujú častejšie ako vírusy chrípky, pretože ide o vírusy založené na RNA. Existuje veľa variantov, ktoré vedecká komunita sleduje. Tie, ktoré sa časom stanú dominantnými sú tie, ktoré sa lepšie vyhýbajú našim ochranným mechanizmom. To je jeden z dôvodov, prečo vidíme prelomové infekcie,“ vysvetlila pre portál missourskej univerzity doktorka Christelle Ilboudo, odborníčka na detské infekčné choroby a medicínska riaditeľka University of Missouri Health Care pre kontrolu a prevenciu infekcií.

Okrem imunokompromitovaných osôb zdravotníci vidia  znepokojujúce dôkazy o tom, že pandémia naďalej ohrozuje staršie vekové skupiny.

Podľa najnovších údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sú ľudia starší ako 65 rokov „zodpovední“ za 67 percent hospitalizácií a 85 percent úmrtí na prelomové infekcie covidu.  Dáta zo Seattlu, Washingtonu a z Veľkej Británie ukazujú, že zaočkovaní seniori čelia podobným a v niektorých prípadoch väčším rizikám závažných priebehov Covid-19 ako nezaočkované deti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.