18.10.2021, 19:20

Čoskoro sa dočkáme aj mRNA vakcín proti chrípke. V čom sú iné ako tie, ktorými sa teraz očkuje?

Niektoré farmaceutické spoločnosti už skúšajú mRNA vakcíny spoločné pre Covid-19 a chrípku. Do popredia sa dostáva aj tzv. „samozosilňujúca“ saRNA. Obsahuje kód vírusového enzýmu. Ktoré spoločnosti už skúšajú tieto technológie vo svojich vakcínach?

Čoskoro sa dočkáme aj mRNA vakcín proti chrípke. V čom sú iné ako tie, ktorými sa teraz očkuje?
Zdroj: Karolina Grabowska Pexels

Pandémia koronavírusu oficiálne vyhlásená Svetovou zdravotníckou organizáciou v marci minulého roka otvorila okrem iného aj cestu do sveta prevratnej mRNA technológie.

Práve mRNA vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna sa ukazujú ako najsľubnejšie v boji s Covid-19, a najnovšie i s chrípkou. Farmaceutické spoločnosti sa teraz predbiehajú v uplatňovaní platformy messenger RNA/mRNA aj pre chrípku.

Po úspešnom nasadení mRNA vakcín na prevenciu covidu presunuli traja poprední výrobcovia liekov do klinického testovania kandidátov na sezónne očkovacie látky proti chrípke založené na tejto technológii. V budúcom roku ich plánujú nasledovať ďalšie.

Ako sme vás informovali, mRNA môže byť pre svet nová, ale je to technológia, na ktorú výskumníci stavili už celé desaťročia. Testuje sa aj na liečbu rakoviny, vrátane melanómu a nádorov na mozgu. Ponúka i nový spôsob liečby autoimunitných ochorení (napríklad lupusu, reumatoidnej artritídy či sklerózy multiplex) a preveruje sa tiež ako možná alternatíva ku génovej terapii pre kosáčikovitú anémiu.

Výzva aj pre chrípku

„Ak chcete pripraviť novú chrípkovú vakcínu pomocou tradičných metód, musíte vírus izolovať, naučiť sa ho pestovať, inaktivovať a čistiť ho. To trvá mesiace. Pri RNA potrebujete iba sekvenciu,“ povedal začiatkom júna pre CNN Dr. Drew Weissman, odborník na infekčné choroby v spoločnosti Penn Medicine.

Dodal, že akonáhle Čína uvoľnila sekvenciu vírusu SARS-CoV-2, na ďalší deň zahájil jeho tím proces výroby RNA a za pár týždňov už podali vakcínu zvieratám. Aj keď to vyznelo revolučne, táto myšlienka nebola pre Weissmana, Kariko a ďalších zďaleka nová.

„V mojom laboratóriu roky pracujeme na vakcínach. Máme päť klinických štúdií fázy I, ktoré sme začali predtým, ako zasiahol covid. Ich dokončenie plánujeme budúci rok,“ spresnil Drew Weissman, ktorého práca s Kariko pomohla viesť k očkovaniu proti koronavírusu spoločnosťou Pfizer/BioNTech.

Dve z týchto experimentálnych očkovacích látok sa zameriavajú na chrípku, vrátane jednej, z ktorej Weissman dúfa, že bude takzvaná univerzálna chrípková vakcína. Verí, že bude chrániť pred rýchlo sa mutujúcimi kmeňmi chrípky a poskytne ľuďom roky ochrany jediným očkovaním, čím sa eliminuje potreba vakcinácie každú chrípkovú sezónu.

Sny o mRNA vakcíne na chrípku sa teraz stali skutočnosťou. Pozrite si, ktoré spoločnosti vsadili na mRNA a saRNA vakcíny proti chrípke. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.