14.10.2021, 07:00

Svetová zdravotnícka organizácia spojila svetových vedcov. Majú odhaľovať rizikové patogény

Vedecká poradná skupina pre pôvod nových patogénov by mala radiť pri vyšetrovaní nových vysokorizikových patogénov, ktoré sa preniesli na človeka zo zvieraťa.

Svetová zdravotnícka organizácia spojila svetových vedcov. Majú odhaľovať rizikové patogény
Zdroj: Reuters

Svetová zdravotnícka organizácia v stredu požiadala 26 odborníkov o sformovanie svojej Vedeckej poradnej skupiny pre pôvod nových patogénov (SAGO).

Jej súčasťou bude aj niekoľko odborníkov, ktorí sa v rámci zdravotníckej organizácie zúčastnili na vyšetrovaní pôvodu koronavírusu SARS-CoV-2 v Číne, informovala agentúra Reuters.

„Je nevyhnutné porozumieť tomu, odkiaľ pochádzajú nové patogény pre zabránenie budúcemu vzniku ohnísk (nákazy) s epidemickým a pandemickým potenciálom. Toto si tiež vyžaduje obrovské spektrum znalostí. Sme veľmi spokojní s tým, že odborníci takéhoto kalibru z celého sveta boli vybratí pre SAGO,“ uviedol generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus vo vyhlásení.

Vo vyhlásení sa tiež uvádzajú mená 26 navrhovaných členov SAGO vrátane Marion Koopmansovej, Thei Fischerovej, Hung Nguyena a čínskeho odborníka na zdravie zvierat Janga Jün-kueja, ktorí sa tento rok zúčastnili na vyšetrovaní pôvodu koronavírusu v čínskom meste Wu-chan.

Svetová zdravotnícka organizácia spustila možnosť podať si prihlášku do tejto skupiny v auguste. Uviedla vtedy, že hľadá tie najlepšie vedecké kapacity.

Tie by mali organizácii radiť pri vyšetrovaní nových vysokorizikových patogénov, ktoré sa preniesli na človeka zo zvieraťa a mohli by v budúcnosti spôsobiť vypuknutie ďalšej pandémie.