14.10.2021, 09:00

Ministri sa k blokovaným miliónom pre zdravotníctvo nevyjadrujú

Ministerstvo financií opakuje, že zdravotníctvu tieto prostriedky neberie, len ich presúva na obdobie, keď budú potrebné.

Vláda Igora Matoviča
Zdroj: TASR/J. Kotian

Ako sme vás informovali, minister financií Igor Matovič požiadal ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského o viazanie rozpočtových prostriedkov v sume takmer 233 miliónov eur.

Ide o peniaze, ktoré boli vyčlenené v rámci rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2021. V praxi táto požiadavka znamená, že ministerstvo zdravotníctva musí uvedenú sumu „zmraziť“ a nemôže ju použiť. O tom, kedy a ako túto sumu môže použiť, musí ministerstvo financií rozhodnúť do konca roka.

Rezort financií následne vo svojom stanovisku uviedol, že zdravotníctvu žiadne prostriedky neberie, len ich presúva na obdobie, keď budú potrebné. Zároveň dodal, že v prípade, ak sa preukáže, že tretia vlna nespôsobuje taký masívny odsun zdravotnej starostlivosti, v súlade so zákonom priebežne dofinancuje všetku poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

Momentálne tak nie je jasné, ako ministerstvo financií rozhodne o zatiaľ zablokovanej sume. Tú môže odblokovať pre rezort zdravotníctva alebo presunúť do iného sektora.

Opýtali sme sa preto všetkých šestnástich členov vlády SR, či podporia návrh uznesenia, ktoré ministerstvo financií podá na rokovanie vlády a ktoré sa bude týkať presunu týchto peňazí do iného sektora. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.