13.10.2021, 12:00

Svetová zdravotnícka organizácia má plán ako pomôcť diabetikom

  • Zlepšenie prístupu k liekom na diabetes vrátane inzulínu, inzulínových analógov a inhibítorov SGLT2 je jedným z cieľov Globálneho paktu o cukrovke. 
  • Nový koronavírus je pre diabetikov väčšou hrozbou ako pre ostatných. Aj preto odborníci odporúčajú očkovanie. Koľko je na Slovensku zaočkovaných diabetikov?
Svetová zdravotnícka organizácia má plán ako pomôcť diabetikom
Zdroj: Artem Podrez Pexels

Ako sme vás informovali, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začiatkom októbra aktualizovala svoj Modelový zoznam liekov na diabetes, rakovinu, infekčné choroby či terapie na odvykanie od fajčenia.

Medzi nové lieky na diabetes organizácia zaradila analógy inzulínu s dlhodobým účinkom,  biologicky podobné a perorálne lieky na diabetes.

„Počet pacientov s cukrovkou na celom svete rastie a v krajinách s nízkymi a strednými príjmami ešte rýchlejšie. Priveľa ľudí, ktorí potrebujú inzulín si ho nemôžu finančne dovoliť," uviedol generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.  

Podľa neho, zdravotnícka organizácia sa snaží zabezpečiť prístup k liekom pre diabetikov na celom svete. Jedným z krokov je práve zaradenie analógov inzulínu do zoznamu základných liekov či snaha zaistiť cenovo dostupný prístup ku všetkým inzulínovým výrobkom a rozšírenie biologicky podobných liekov na cukrovku. 

„Produkcia inzulínu sa sústreďuje v malom počte výrobných závodov a traja výrobcovia kontrolujú väčšinu globálneho trhu, 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.