12.10.2021, 20:30

Veľká izraelská štúdia: riziko zápalu srdcového svalu po očkovaní je minimálne

  • Zistenia ukazujú, že ide o relatívne zriedkavý výskyt aj v populácii s vyšším rizikom, teda u mladých mužov.
  • Obavy z myokarditídy podporili antivaxikačné nálady a ovplyvnili rozhodnutia o podávaní mRNA očkovacích látok deťom napríklad vo Veľkej Británii, Dánsku a vo Švédsku.
  • Podľa izraelského ministerstva zdravotníctva šance na myokarditídu sú u starších vekových skupín menej pravdepodobné a u žien sú takmer zanedbateľné.

 

Veľká izraelská štúdia: riziko zápalu srdcového svalu po očkovaní je minimálne
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Ešte začiatkom júna prišli izraelskí vedci s tým, že zistili možnú spojitosť medzi myokarditídou a vakcínou Pfizer.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva vtedy upozornilo, že malý počet prípadov zápalového ochorenia srdcového svalu, ktoré v krajine zaznamenali prevažne u mladých mužov zaočkovaných vakcínou proti koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech, pravdepodobne súvisí s vakcináciou.

Teraz vedci z Izraela prichádzajú s novými zisteniami. V rozsiahlej štúdii u 2,5 milióna zaočkovaných ľudí zistili, že myokarditída (zápalové ochorenie myokardu-srdcového svalu) postihla iba 0,002 percenta z nich a závažná bola iba v dvoch percentách prípadov (jeden pacient ochoreniu podľahol).

Ako upozornil časopis Nature, na nízke riziko myokarditídy po vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech upozornili až dve izraelské štúdie. Šanca na rozvoj tohto ochorenia je podľa nich 1:50 000. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.