04.10.2021, 15:56 Aktualizované dňa 06.10.2021 o 11:10

Matovič zmrazil Lengvarskému financie. Príde zdravotníctvo o takmer štvrť miliardy?

  • O viazaných zdrojoch musí ministerstvo financií rozhodnúť do konca roka.
  • Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský zdôraznil, že zdravotná starostlivosť v žiadnom prípade nebude ohrozená.
  • Ak toto rozhodnutie nebude prehodnotené, podľa Asociácie nemocníc Slovenska sa slovenské zdravotníctvo prepadne do ešte hlbšej krízy.
  • Podľa Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska treba pacientom jasne vysvetliť, že menej peňazí v zdravotníctve znamená menej starostlivosti.
  • Aj Asociácia na ochranu práv pacientov vyzýva ministra financií, aby zvážil všetky dôsledky tohto návrhu a priznal plnú úhradu zdravotnej starostlivosti za poistencov štátu tak, ako je zadefinovaná v rozpočte pre tento rok.
Matovič zmrazil Lengvarskému financie. Príde zdravotníctvo o takmer štvrť miliardy?
Zdroj: TASR

Minister financií Igor Matovič požiadal ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského o viazanie rozpočtových prostriedkov v sume 232 532 175 eur. Ide o peniaze, ktoré boli vyčlenené v rámci rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2021. V praxi však táto požiadavka znamená, že ministerstvo zdravotníctva musí uvedenú sumu „zmraziť“ a nemôže ju použiť. O tom, kedy a ako túto sumu môže použiť, musí ministerstvo financií rozhodnúť do konca roka.

V liste, ktorý má redakcia Zdravotníckych novín k dispozícii, sa uvádza, „po zohľadnení predpokladaných príjmov podľa aktuálnej prognózy Výboru pre daňové prognózy a predpokladaných výdavkov je potrebné upraviť celkovú platbu za poistencov štátu na rok 2021“. Celková platba za poistencov štátu na verejné zdravotné poistenie na rok 2021 bola schválená v objeme 1 432 968 028 eur. Podľa listu sa tak táto suma upravuje na sumu 1 200 425 853 eur.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.