03.10.2021, 12:00

Nové operačné sály umožňujú operovať aj infekčných pacientov. Stačila rekonštrukcia vzduchotechniky

V pražskom IKEM, kde sa liečia aj Slováci, zrekonštruovali dve operačné sály. Prepnutím na tzv. infekčnú prevádzku môžu v jednej z nich operovať nielen pacienta s COVID- 19, ale aj pacientov s nozokomiálnymi infekciami či hepatitídou C.

Nové operačné sály umožňujú operovať aj infekčných pacientov. Stačila rekonštrukcia vzduchotechniky
Zdroj: IKEM

Špeciálny priestor na prípravu štepov pre transplantáciu, aj nová vzduchotechnika, vďaka ktorej je možné operovať aj infekčných pacientov. Takto vyzerajú dve zrekonštruované operačné sály Kliniky transplantačnej chirurgie pražského Inštitútu klinickej a experimentálne medicíny (IKEM), kde sa liečia aj mnohí Slováci.

Sály prešli nielen kompletnou rekonštrukciou, ale vďaka úprave dispozícií vznikol navyše aj špeciálny priestor, kde môžu chirurgovia pripravovať štepy pre transplantácie. Samotné orgány potom môžu medzi týmito sálami - jednou odberovou a druhou transplantačnou - lekári prevážať bezpečnou cestou nového priameho priechodu.

Vďaka rekonštrukcii vz

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.