19.05.2021, 12:00

Veľký rozhovor s Lengvarským: Po Matovičovom statuse som volal Hegerovi. Vysvetlili sme si, že rezort riadim ja

V rozhovore s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským sa okrem iného dozviete:

  •  či bude meniť riaditeľov nemocníc
  •  čo chce urobiť preto, aby mladí lekári neodchádzali do zahraničia
  •  čo si myslí o statusoch Igora Matoviča
  •  koľko reálne vieme postaviť nových nemocníc
  •  čo si myslí o lekároch, ktorí odmietajú očkovanie
  •  prečo chce navštíviť nemocnice, ktoré patria finančnej skupine Penta
Veľký rozhovor s Lengvarským: Po Matovičovom statuse som volal Hegerovi. Vysvetlili sme si, že rezort riadim ja
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Chystá sa v poradí už šieste oddlžovanie nemocníc, dlh štátnych nemocníc je viac ako 600 miliónov eur. Nie je to len opäť nalievanie vody do prúteného koša, keďže sa stále neurobili systémové zmeny?

S týmto môžem len súhlasiť, systémové zmeny sú potrebné. Oddlžovanie rieši najmä dodávateľov zdravotníckeho materiálu a možno niektorých služieb. Vysoké sú však aj prevádzkové náklady mnohých nemocníc, ktoré sídlia v starých budovách a sú v polohavarijnom stave, čo ich tiež významne finančne zaťažuje.

Tento rozmer chceme riešiť prostredníctvom Plánu obnovy tým, že sa budú stavať aj nové nemocnice, ich prevádzka bude lacnejšia a budú mať menšie náklady na svoj chod či na opravy a riešenie havarijných situácií. Ďalší krok k efektívnosti prináša nastavenie platieb DRG. Komplexných zmien však bude musieť byť, vzhľadom na to, v akom stave sme zdravotníctvo prebrali, veľmi veľa. Samotné oddlžovanie nerieši problém a bez systémových zmien bude zadlžovanie nemocníc pokračovať.

Medzi jednotlivými nemocnicami sú veľmi veľké rozdiely, takže to nebude zrejme len o budovách a havarijných stavoch, napríklad FN Trnava, ktorá bola na nule, za tento rok nabehol dlh len 506 eur, pričom UNB má takmer 200 miliónov. Nie je to aj manažmentom nemocníc? Pritom váš predchodca riaditeľov menil a veľmi to nepomohlo. Budete robiť zmeny?

K určitým zmenám dôjde. Informácií z podriadených organizácií je veľa, niektoré manažmenty fungujú dlhodobo dobre, v niektorých nemocniciach aj napriek opakovaným výmenám manažmentu k zlepšeniu nedochádza, určite sa budeme zaoberať aj touto otázkou. Nabiehame na systém istého spoločného hodnotenia nemocníc, zaoberá sa tým naša sekcia efektívneho hospodárenia, kde prvé výstupy už máme. K zmenám v manažmentoch bude dochádzať, rovnako tak aj k zjednoteniu viacerých postupov.

Dôležitým rozmerom zároveň je, koľko jednotlivé nemocnice a či vôbec investovali do prístrojového vybavenia, tiež do rekonštrukcií oddelení tam, kde je to potrebné. Keď sa pozrieme na Bratislavu, tá má istú špecifickú situáciu oproti nemocniciam v regiónoch. V hlavnom meste sú koncové pracoviská, ktoré keď chcú poskytovať špičkovú starostlivosť, musia investovať do nových technológií a do nového prístrojového vybavenia. Ďalšie nemocnice zase hospodária lepšie aj za cenu šetrenia na osobných nákladoch, čoho následkom sú rôzne personálne problémy.

Kedy by k zmenám mohlo prísť?

Rozhodnúť a prijať spoločné pravidlá by sme mali do niekoľkých mesiacov vrátane výmeny manažmentov. Vo viacerých nemocniciach už boli vyhlásené výberové konania, budú teraz vyhodnocované. V ďalších výberové konania ešte prebehnú. Procesy musíme dokončiť a vybrať správnych ľudí.

Niektoré štátne nemocnice tvrdia, že im dlh tento rok stúpol aj pre pandémiu, vlastne len dve nemocnice dokázali svoj dlh počas minulého roka znížiť. Pritom župným a mestským nemocniciam sa v tomto období podarilo znížiť stav svojho dlhu po lehote splatnosti, akciovky sú vo výbornom stave a všetko platia načas. A tiež musia inovovať, tiež nakupujú prístroje.

Počas pandémie sa zdravotné poisťovne, najmä VšZP, postavili k situácii tak, že nezmenili platby, ale ostali na rovnakej úrovni, ako boli pred pandémiou. Niektoré nemocnice na pandémii z toho dôvodu aj ušetrili.

Nemocnice totiž nevykonávali spektrum všetkých tých činností, ktoré ich zadlžujú, nespotrebovali špeciálny zdravotný materiál, pretože sa nemusel kupovať, a veci, ktoré súviseli s pandémiou, boli hradené ministerstvom zdravotníctva alebo z eurofondov, prípadne inými zdrojmi.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.