09.05.2021, 11:00

Grigorij Mesežnikov: Igor Matovič Rusom jednoducho naletel. O Rusku takmer nič nevie

Zámerom Rusov nie je prispieť k tomu, aby sa zaočkovanosť európskeho obyvateľstva zvýšila, tvrdí popredný politológ. Podľa neho Rusko žiadosť o povolenie Sputnika V na trh Európskej liekovej agentúre možno vôbec nepodá.

Grigorij Mesežnikov: Igor Matovič Rusom jednoducho naletel. O Rusku takmer nič nevie
Zdroj: HNtelevízia

Ruskou vakcínou Sputnik V ešte ani neočkujeme a už stihla roztrieštil našu politickú scénu, rozhádať politikov s vedcami, „nažhaviť“ slovenskú konšpiračnú scénu a v neposlednom rade nás dostal do nie veľmi priaznivého povedomia zahraničia.

Je Sputnik V geopolitická zbraň? Stal sa Igor Matovič obeťou ruských plánov? Ako dokáže táto vakcína zasiahnuť slovensko-ruské vzťahy? Aj o tomto sme sa rozprávali s PhDr. Grigorijom Mesežnikovom, politológom a prezidentom Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

Podľa britského The Guardian by mohla byť ruská vakcína Sputnik V „politickou zbraňou“. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že jedným z cieľov Ruska bolo rozdeliť členské štáty. Ako to vidíte vy?

V Rusku je veľmi nízka miera zaočkovanosti, zároveň však túto vakcínu presadzuje vo svete. Navyše spôsob, akým to robí v zahraničí iba potvrdzuje, že ide o nástroj, ktorého zmyslom je posilniť ruské pozície v jednotlivých krajinách. A áno aj prostredníctvom vakcíny dosiahnuť svoje zahraničnopolitické ciele.

Niektorí európski politici sa zmienili o vakcíne ako o geopolitickej zbrani Moskvy. Ako môže byť vakcína geopolitická zbraň?

Nemyslím si, že vakcína by mohla byť vnímaná ako geopolitická zbraň. Geopolitika je pojem, ktorý dáva do súvislosti zahraničnú politiku štátu, vonkajšie aktivity štátov s ich geo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.