07.05.2021, 07:00

Analytik: Po skončení núdzového stavu nám hrozia obrovské výpadky zdravotníkov. Lekári sú unavení

Michal Štofko pôsobil ako analytik bývalého Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva, teraz šéfuje Asociácii zdravotných poisťovní. V rozhovore sme sa ho pýtali na ciele a fungovanie asociácie, aj na to, či chcú zdravotné poisťovne vrátiť percentuálnu platbu za poistencov štátu.

Analytik: Po skončení núdzového stavu nám hrozia obrovské výpadky zdravotníkov. Lekári sú unavení
Zdroj: TASR

Prečo potrebujeme Asociáciu zdravotných poisťovní SR (asociácia)?

Základnou úlohou asociácie je zastrešenie spoločných záujmov zdravotných poisťovní vo vzťahu k ostatným partnerom v zdravotníckom sektore. Aj napriek tomu, že zdravotné poisťovne medzi sebou súťažia v ponuke produktov a v prepoisťovacích kampaniach, majú viaceré spoločné ciele a záujmy. Vtedy vstupuje do hry asociácia, ktorá tieto spoločné témy zastrešuje v komunikácii s ministerstvom, s odbornými spoločnosťami, ale aj pacientskymi organizáciami. Napríklad v minulosti asociácia zastrešovala tému modernizácie prerozdeľovacieho mechanizmu alebo projekt stratifikácie nemocníc.

Asociácia, v mene všetkých zdravotných poisťovní, spolu s ministerstvom, zastúpeným vtedajším Inštitútom zdravotnej politiky, spoločne vylepšili prerozdeľovací mechanizmus aj navrhli úpravy nemocničnej siete. V prípade prerozdeľovacieho mechanizmu sme vďaka tejto spolupráci dokonca na Slovensku zaviedli tretí najlepší mechanizmus v Európe.

Na pozícii riaditeľa ste krátko, aké má asociácia aktuálne ciele?

Určite sa budeme zaoberať nárokom poistenca a financovaním zdravotnej starostlivosti. V rámci asociácie sa chceme intenzívne venovať aj DRG ako platobnému mechanizmu. Tém je viacero, aktuálne o nich diskutujeme.

Keď som si pozerala na webovej stránke asociácie priority na roky 2012 – 2016, tak väčšina z nich je stále aktuálna – DRG, HTA, nominálne poistné, hodnotenie kvality. Pridalo sa niečo?

Pridalo sa programové rozpočtovanie, ktoré je legislatívnou novinkou a treba sa mu venovať. Hlavná myšlienka Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) sa týkala sofistikovaného programového rozpočtu, ale chýbali detaily, kam to smeruje a ako to má fungovať.

Je v súčasnosti ministerstvo zdravotníctva partnerom asociácie?

Vzťah s ministerstvom musí byť partnerský, zdravotníctvo sa nedá zmeniť len z pozície regulátora. Napríklad sieťotvornú funkciu zabezpečujú zdravotné poisťovne. Aj preto oceňujeme, že minister zdravotníctva je z terénu, lekár, ktorý sa pravdepodobne bude pragmaticky pozerať na situáciu. V

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.