10.04.2021, 12:03

Ekonóm a výskumník: Plošné testovanie pomáha oveľa menej, než tvrdia jeho zástancovia

V odbornom časopise Science vyšiel článok o minuloročnom celoplošnom testovaní na Slovensku. O publikovanej štúdii a jej výsledkoch hovorí ekonóm a výskumník Mgr. Martin Šuster, PhD.

Ekonóm a výskumník: Plošné testovanie pomáha oveľa menej, než tvrdia jeho zástancovia
Zdroj: Silvia Slafkovská

Autori spomínanej štúdie hovoria o vysokej účinnosti celoplošného testovania, ktoré v spojení s prísnymi opatreniami prijatými 24. októbra malo podľa nich prispieť k 58-percentnému zníženiu prevalencie vírusu v neizolovanej časti populácie. Súhlasí to? Naozaj ide o takmer 60-percentné zníženie?

Vlastne ani samotní autori článku to nehovoria o takom vysokom účinku plošného testovania, iba ho naznačujú. V závere článku tvrdia, že pokles incidencie bol dôsledkom „kombinácie národných reštrikcií, plošného testovania a karantény domácich kontaktov pozitívne testovaných osôb“. Autori odhad poklesu infekcie nijako nerozdeľujú na vplyv obmedzení pohybu (lockdown), plošného testovania a karanténnych opatrení. Metodicky zásadná chyba článku je, že používa to isté opatrenie – plošné testy – aj ako nástroj na zníženie infekcie, aj ako nástroj na meranie výsledku. Správne by mali byť výsledky merané nezávisle – konkrétne PCR testami, ktoré sa v tom čase rutinne používali. Tento prístup som prezentoval vo svojom odhade výsledkov plošného testovania, kde odhadujem čistý efekt testovania 20 percent. Podobným prístupom s prepracovanejším modelovým aparátom ukazujú kolegovia Kahanec, Lafférs a Schmidpeter výsledok 25 až 30 percent. Ešte iný prístup má Zuzana Múčka, ktorá spätne rekonštruuje pravdepodobný počet infikovaných z neskorších hospitalizácií a úmrtí. Podľa jej odhadov v čase plošného testovania klesol počet infikovaných asi o tretinu.

V tlačovej správe ministerstva zdravotníctva k tejto štúdii sa uvádza, že „ak prihliadneme na to, že epidémia bola v tom čase v rastúcom trende (4,4 percenta denný rast), tak úspech tejto intervencie viedol až k 70-percentnému zníženiu oproti hypotetickému stavu, keby k intervencii nedošlo.“ Opäť – súhlasí to?

Mesiac pred testovaním rástol počet infikovaných viac ako o 4 percentá denne. Tento rast sa však zastavil a začal otáčať už skôr, vrchol bol 29. 10. 2020 – čiže dva dni pred prvým kolom plošného testovania. Je teda zrejmé, že otočenie rastu infekcií nebolo spôsobené plošným testovaním, ale prísnymi obmedzeniami mobility, ktoré začali platiť 15. 10. 2020.

Zdroj: Vlastné výpočty M.Š. z údajov ministerstva zdravotníctva

​Treba tiež povedať, že koncom októbra sa na Slovensku veľmi intenzívne testovalo PCR testami. Kým začiatkom októbra sme robili asi 7 000 testov denne, koncom októbra to už bolo asi 14 000 testov denne. Je prirodzené, že keď viac testujete, tak aj odhalíte viac i

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.