08.04.2021, 09:30

Epidemiologička: Zabrániť nákaze covidom v nemocnici je náročné

Mnohí pri príjme do nemocnice zatajili pozitívnych rodinných príslušníkov, hovorí Jana Skálová, hlavná epidemiologička siete ProCare a Svet zdravia. Aj napriek pravidelnému testovaniu v nemocniciach stále dochádza k situáciám, že pacient prijatý s inou diagnózou ako Covid- 19 sa ním počas hospitalizácie nakazí. S problémom sa boria takmer všetky nemocnice na Slovensku.

Epidemiologička: Zabrániť nákaze covidom v nemocnici je náročné

Máte prehľad, koľko pacientov sa nakazilo vo vašich nemocniciach ochorením COVID-19?

To je veľmi ťažká otázka a jednoznačná odpoveď na ňu neexistuje. V našej sieti lôžkových zdravotníckych zariadení Svet zdravia (17 entít) evidujeme niekoľko desiatok ochorení COVID-19, pri ktorých môžeme jednoznačne potvrdiť príčinnú súvislosť medzi hospitalizáciou pacientov a vznikom daného ochorenia.

Keďže máme v každom lôžkovom zdravotníckom zariadení našej siete nemocničných epidemiológov, zaoberali sme sa touto problematikou nepretržite počas celého obdobia pandémie a riešime ju dodnes. Keďže ide o novodobé infekčné ochorenie, ktoré doteraz nebolo známe, neboli jednoznačne známe ani údaje, ktoré by charakterizovali toto ochorenie ako nemocničnú nákazu, a to práve v súvislosti s inkubačnou lehotou ochorenia, ktorá môže byť rôzne dlhá – od dvoch do 14 dní.

Môže byť práve dlhá inkubačná lehota problém?

U mnohých hospitalizovaných pacientov, ktorí mali pri príjme na hospitalizáciu negatívny PCR alebo antigénový test a neudali pri h

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.