28.02.2021, 13:00

TOP lekárka Zuzana Havlíčeková: Každý extrém v stravovaní nie je vhodný pre rastúci organizmus

Víťazku v odbore gastroenterológia nominovala matka malej pacientky, ktorá vyzdvihla, že si svoju prácu robí s ľudskosťou a láskou. Doc. MUDr. Zuzana Havlíčeková, PhD., pediatrická gastroenterologička v Univerzitnej nemocnici Martin, považuje naozaj pacienta na prvom mieste.

TOP lekárka Zuzana Havlíčeková: Každý extrém v stravovaní nie je vhodný pre rastúci organizmus
Zdroj: ZdN, Pavol Funtál

Prečo ste sa rozhodli pre štúdium medicíny?

Pre štúdium medicíny som sa rozhodla až v posledných rokoch strednej školy. Dovtedy som chcela byť architektkou. Trochu však zavážilo aj to, keď som zistila, že súčasťou prijímacích pohovorov na architektúru sú talentové skúšky z kresby. A ja veľmi kresliť neviem.

V rodine nie je nikto lekár. Ani ja som nemala v tomto období predstavu, čo to zahŕňa. Vyštudovala som na Lekárskej fakulte v Bratislave a už na medicínu som išla s tým, že sa budem venovať pediatrii alebo neonatológii. Mali sme šťastie na skvelých pedagógov, lebo detská medicína je úplne iná ako medicína dospelých.

Pediatria je krásny odbor. Deti, aj keď niekedy prídu v kritickom stave, majú úžasnú chuť bojovať, nikdy sa nevzdávajú. A aj keď niektoré z nich musia absolvovať náročnú liečbu, po prekročení brány nemocnice by ste to na mnohých z nich nepoznali, že boli choré. V tom je detská medicína naozaj krásna.

Čo vás priviedlo k pediatrickej gastroenterológii?

V období, keď som končila prípravu na atestáciu z pediatrie, bolo potrebné obsadiť na našej klinike niekoľko špecializácií. S prednostom kliniky prof. Bánovčinom sme sa dohodli na gastroenterológii. Gastroenterológia je naozaj veľmi zaujímavý odbor, ktorého špecifikom je, že si vyžaduje nielen teoretické znalosti, ale aj manuálnu zručnosť pri endoskopických výkonoch.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.