13.02.2021, 13:00

Prípady preventívneho znehodnotenia darovanej krvi sa stali dennou realitou

Dvojtýždňová karanténa blokuje veľké množstvo červených krviniek, no má medicínsky význam, vysvetľuje MUDr. Jana Rosochová, poradkyňa pre legislatívu a hemovigilanciu Národnej transfúznej služby SR.

Prípady preventívneho znehodnotenia darovanej krvi sa stali dennou realitou
Zdroj: Pixabay

Ako sa pandémia COVID-19 prejavila na výpadku darcov krvi a znížení odberov?

Pandémia COVID -19 jednoznačne  viedla k zníženiu počtu darcov krvi. Na tomto znížení sa podpísali v prvej vlne hlavne preventívne opatrenia zavedené na  našich  odberných centrách a taktiež prirodzený strach darcov navštevovať zdravotnícke zriadenia.

Preventívne opatrenia môžeme rozdeliť do dvoch hlavných skupín. Do prvej skupiny patria opatrenia, ktoré mali zamedziť, aby krv darovali darcovia krvi, ktorí boli rizikoví v súvislosti s COVID-19 ochorením. To znamená, že sme museli v súlade s odporúčaniami Európskej komisie a ECDC zaviesť kritériá na vyradzovanie darcov krvi, ktorí  sa vrátili zo zahraničia, darcov, ktorí boli v karanténe, v kontakte s osobami chorými alebo osobami v karanténe, iný pohľad sme zaviedli na respiračné ochorenia. Všetky tieto kritériá sú uvedené i na našej webovej stránke www.ntssr.sk, ktorú pravidelne aktualizujeme.

V druhej skupine sú preventívne opatrenia, ktoré mali zamedziť preno

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.