06.02.2021, 13:00

Imunologička Kolejáková: Bez očkovania bude nasledujúca zima veľmi podobná tejto

Päť a pol reakcie na milión podaní vakcíny je uspokojivé číslo, hovorí MUDr. Monika Kolejáková z imunoalergologickej ambulancie v Nových Zámkoch.

Imunologička Kolejáková: Bez očkovania bude nasledujúca zima veľmi podobná tejto
Zdroj: ZdN/archív

Ste už zaočkovaná proti COVID-19?

Áno, zaočkovaná som bola 4. januára a k dnešnému dňu už aj druhou dávkou. Manžel je lekár, je už zaočkovaný aj druhou dávkou.

Zvažovali ste vakcináciu dlhší čas?

Vôbec nie. Dokonca celá rodina je aj pre túto pandemickú situáciu zaočkovaná proti chrípke. Na manželovom oddelení v nemocnici je vysoká zaočkovanosť aj medzi stredným zdravotníckym personálom.

Aká je situácia u vás v ambulancii?

Sme špecializovaná ambulancia, a to je zásadný rozdiel oproti primárnemu kontaktu. Dávame dôraz na udržanie chronickej starostlivosti, máme pomerne veľa dispenzarizovaných pacientov. Snažíme sa dodržať harmonogram, pretože vypadnutie jedného roka napríklad pri alergénnej imunoterapaii znamená začať odznova. U nás je to skôr o udržaní normálneho chodu a snahe rýchlo zachytiť pacienta s akútnym prejavom, pritom nám pomáha rýchla diagnostika. Je to zásadne iné oproti primárnemu kontaktu, kde je starostlivosť o akútneho pacienta dôraznejšia ako u nás. Úplne iné je to v nemocniciach. Klobúk dole pred kolegami, ako to zvládajú. Dominuje iba COVID diagnóza. Je to náročné pre všetkých, najmä pre mladých kolegov, ktorí sú úplne vyťažení na covidových oddeleniach. Pre mňa osobne je to obrovská skúsenosť, napriek takmer 30-ročnému zlyhaniu štátu voči riadeniu zdravotníctva cítim hrdosť, že zdravotníci, ktorí tu ešte sú, to ťahajú a snažia sa pomáhať pacientom

Veľkou témou je dnes očkovanie a s tým súvisiace antivakcinačné postoje aj medzi zdravotníkmi. Vnímate tieto tendencie aj vo svojom okolí?

Každý o mne vie, že som očkujúci lekár. Je dosť možné, že moja autorita bráni ľuďom, aby mi prejavovali priame antivakcinačné postoje. mám päť zamestnancov, všetci sa b

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.