02.02.2021, 09:44

Kedy je COVID-19 chorobou z povolania? Podmienky sú už stanovené

Hlavný odborník pre klinické pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu prof. MUDr. Ľubomír Legáth, PhD., vysvetľuje, ako postupovať pri žiadosti o uznanie choroby z povolania.

Kedy je COVID-19 chorobou z povolania? Podmienky sú už stanovené
Zdroj: ZdN/archív

Podľa aktuálne platnej legislatívy je ochorenie COVID-19 chorobou z povolania. Čo to v praxi znamená pre zdravotníkov, ktorí počas pandémie zabezpečujú starostlivosť o pozitívnych pacientov?

Ochorenie COVID-19 ako samotná diagnóza je zaradená do Zoznamu chorôb z povolania pod položkou 24, čo sú Infekčné a parazitárne ochorenia. Tento zoznam je prílohou č. 1 k zákonu č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. To znamená, že ochorenie COVID-19 nie je samostatná položka, ale je jednou z diagnóz, ktorá sa hlási pod položkou 24, podobne ako všetky infekčné a parazitárne ochorenia, ktoré vznikli v súvislosti s prácou. Zoznam chorôb z povolania bol v roku 2020 novelizovaný, čím sa rozšírili podmienky, za ktorých môže dôjsť k danému ochoreniu. To znamená, že zákon umožňuje hlásiť chorobu z povolania – ochorenie COVID-19 aj pri iných profesiách, aj keď pracovníci v zdravotníctve a oblasti sociálnych služieb predstavujú najčastejšiu oblasť odvetvia ekonomickej činnosti podľa NACE (Nomenclature des Activités économiques dans les Communautés Européennes).

Za akých podmienok môže byť teda toto ochorenie uznané ako choroba z povolania?

V súčasnosti bol vypracovaný a MZ SR vydaný metodický pokyn hlavného odborníka MZ SR pre klinické pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu pre hlásenie choroby z povolania COVID-19.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.