30.01.2021, 08:00

TOP lekárka Natália Gálisová: Lietame do kozmu, ale ešte nikto nedokázal odstrániť nepríjemný zvuk vŕtačky

Napriek tomu, že medicína napreduje míľovými krokmi dopredu, má na vedcov ťažké srdce. Zatiaľ totiž nikto nevymyslel zubnú vŕtačku bez nepríjemného zvuku, ktorého sa pacienti často boja viac ako samotného vŕtania. Aj o tom porozprávala zubná lekárka MUDr. Natália Gálisová z Bratislavy.

TOP lekárka Natália Gálisová: Lietame do kozmu, ale ešte nikto nedokázal odstrániť nepríjemný zvuk vŕtačky

Človek si zubného lekára spája väčšinou so strachom a nepríjemným zvukom vŕtačky, najmä v detstve. Čo vedie zubného lekára, že sa stane zubným lekárom?   
My zubári máme ten hendikep, že nás ľudia veľmi nemajú radi, práve kvôli tomu. Sme v 21. storočí, lietame do kozmu, ale ešte nikto nedokázal odfiltrovať nepríjemný zvuk vŕtačky. Prečo som sa rozhodla pre zubné lekárstvo? Som z lekárskeho prostredia, v rodine sme mali aj zubného lekára a ten ma navigoval k tomu, že pre ženu je to veľmi dobré zamestnanie. A mal pravdu, za čo som mu vďačná, pretože nemáme toľko nočných služieb, nestane sa, že by niekto v zubárskom kresle zomrel, máme čas sa venovať rodine, aj svojim koníčkom, čo sa v iných odboroch nedá.

 Akého zubára ste mali v detstve vy? Lebo keď sa u nás na škole povedalo, že sa ide k školskej zubárke, celá trieda, vrátane najväčších machrov, zbledla. O našej školskej zubárke sa hovorilo, že ju pre zlý prístup k zamestnancom jednej továrne preložili na základnú školu a svoju povesť do bodky napĺňala.
My sme nemali zlého zubného lekára. Vtedy bol na každej škole zubný lekár a preventívne prehliadky sa robili dvakrát do roka. Každých šesť mesiacov nás celé triedy zavolali do ambulancie, kde nás prezrela pani doktorka a keď našla nejaký problém, dieťa si zavolala na ošetrenie. Samozrejme, boli deti, ktoré sa veľmi báli, aj také, ktoré sa nebáli vôbec. Nedá sa však paušalizovať, že každá školská zubná lekárka bola zlá. Dokonca aj dnes na niektorých školách existujú zubné lekárky, čo je podľa mňa veľmi dobré, rodič sa nemusí o návštevu zubára starať, ale vyrieši sa to priamo v škole.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.