27.01.2021, 08:54

Opatrenia sprísnili neskoro, aj tie boli deravé ako ementál

O aktuálnej situácii, celoplošnom testovaní a aj o očkovacej stratégii hovorí bývalý šéf ministerského analytického inštitútu Martin Smatana, MSc.

Opatrenia sprísnili neskoro, aj tie boli deravé ako ementál
Zdroj: Peter Mayer

Pôsobili ste na ministerstve zdravotníctva na čele Inštitútu zdravotníckej politiky (IZP). Keď si porovnáte v súčasnosti komunikáciu, fungovanie rezortu, v čom vidíte najväčšie rozdiely medzi IZP a Inštitútom zdravotníckych analýz (IZA)?

Najväčší rozdiel je, že nedali IZA priestor. My sme mali to šťastie a minister Drucker nám dal priestor. Mám pocit, že im nedali možnosť sa ukázať. Kým napríklad my sme si mohli vlastné výsledky obhájiť a odprezentovať sami, tak z výsledkov IZA sa vyberá to, čo komu sedí. Mám pocit, že to nie je presne to, čo by oni povedali, iba si ľudia myslia, že to je nimi posvätené. Sú podľa mňa zneužívaní na politické účely, bez ich vedomia a možnosti obhájiť sa.

Dialo sa v minulosti, že sa nekomunikovalo s kľúčovými hráčmi?

Minister Drucker bol extrémne dobrý komunikátor. Rozbehol takú atmosféru, že sa má so všetkými komunikovať. Vytvoril 26 projektových tímov, v každom projekte mal zástupcu komory, spoločnosti alebo asociácie. On komunikoval so sektorom, či sa s nimi ľúbil alebo nie. Ako IZP sme tiež komunikovali so stakeholdermi, je pravda, že zo začiatku menej, ale posledný rok už azda so všetkými a všade. Mňa mrzí, že sme nekomunikovali a neboli viac v teréne skôr, lebo na konci sme si veľa vecí uvedomili, a mohli sme tým predísť zbytočným konfliktom až po iný prístup k projektom.

Preto ma veľmi mrzí, že teraz sa nekomunikuje, že lekárska komora sa takmer po 10 mesiacoch prvýkrát dostala na ministerstvo. To je absolútne bizarné. Bez týchto ľudí, bez spoločností, asociácií, komôr, aj keď je dobrá idea, neprijme sa. Zdravotnícke veci sa tak ťažko komunikujú a vysvetľujú, že dezinterpretácia jednej osoby môže spôsobiť dlhodobý odpor celej komunity. A keď raz je odpor, tak končíte, to už nevysvetlíte.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.