23.01.2021, 13:00

TOP lekár Marek Pastír: Máme zákaz ventilovať pacienta, u ktorého nastala mozgová smrť

Dobrý anestéziológ a intenzivista musí mať rozvážnu povahu a zvládať stres, hovorí primár OAMIS v Nemocnici Svet zdravia Michalovce.

TOP lekár Marek Pastír: Máme zákaz ventilovať pacienta, u ktorého nastala mozgová smrť
Zdroj: ZdN/archív

Čo robí lekára dobrým áristom a intenzivistom? Aké predpoklady okrem odbornosti by mal mať?

Ak súdim podľa seba, tak by to mal byť človek, ktorý má pokojnú povahu, nevzbĺkne, nedáva najavo prvé emócie, nie je výbušný. Je to povolanie pre rozvážnu povahu, aby človek pod stresom nezmätkoval a robil to, čo má robiť. Chce pomôcť, nepozná rozdiel medzi nočnou a dennou hodinou a v stresových situáciách sa cíti ako ryba vo vode.

Platí to stopercentne aj o vás, že vám vyhovuje práca v strese?

Lepšie by to asi o mne povedali iní, ale pokiaľ to mám sám súdiť, tak plánovaná robota pre mňa znamená, že ešte znesie odklad. Práve stresová práca nielenže neznesie odklad, ale vyboxuje ma k výkonu.

Kedy ste sa rozhodli pre túto špecializáciu? Bolo to hneď po skončení medicíny, keď ste nastúpili na záchranku do michalovskej nemocnice?

Rýchla lekárska pomoc bola vtedy ruka v ruke s oddelením anestéziológie a resuscitácie, tak sa oddelenie v tom čase volalo. Nastúpil som na záchranku, ale okamžite som išiel cirkulovať na ARO a už som tam ostal. Záchranke som zostal ešte dlho verný, chodieval som slúžiť aj tam. Už počas štúdia som mal jasno v tom, že chcem robiť v akútnej medicíne. Je akčná, musíte sa rozhodnúť hneď, nie je tam priestor na siahodlhé rozmýšľanie ani na nápravu. Treba byť človekom činu v danej situáciu. To ma lákalo a možno vďaka mojej povahe sa to tak zosnúbilo a dodnes mi to sedí.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.