08.01.2021, 10:30

Expert na hoaxy: Je to veľký problém, keď lekári šíria dezinformácie

Tento rok nás čaká očkovanie proti COVID-19. Už teraz je jasné, že ho budú sprevádzať rôzne dezinformácie. O tom, ako s nimi bojuje ministerstvo zdravotníctva, aj o tom, ako hoaxy ovplyvňujú prácu lekárov, hovorí Jakub Goda, ktorý má na MZ SR na starosti boj s dezinformáciami.

Expert na hoaxy: Je to veľký problém, keď lekári šíria dezinformácie
Zdroj: archív

Slovensko už dlhší čas patrí ku krajinám, kde sa veľmi dobre darí dezinformačným médiám a kanálom, najmä v oblasti zdravotníctva. Čím to podľa vás je?

Primárne je to rozmachom sociálnych sietí, ide o globálny problém. Boria sa s tým úplne všade, v USA, vo Veľkej Británii, v západnej Európe. Je to výzva a téma po celom svete. Na Slovensku sú konšpiračné nálady prítomné možno o niečo viac, vychádza to aj z Globsec analýz, kde sme vyšli v tomto regióne ako krajina, kde najviac ľudí verí konšpiračným príbehom. To by som pripisoval dlhodobo zakoreneným vzorcom rozmýšľania, ale čo sa týka dezinformácií a hoaxov na sociálnych sieťach, je to globálna téma.

Dezinformácie v oblasti zdravotníctva sú podľa mňa obzvlášť nebezpečné, stačí len spomenúť pred pár rokmi propagované a obľúbené MMS kvapky, teda roztok chloritanu sodného, ktoré rodičia dokonca aplikovali deťom. Musím preto pochváliť ministerstvo zdravotníctva, že sa boju proti dezinformáciám začalo aktívne venovať. Vlastne mohlo sa aj skôr.

Aj ja si myslím, že takéto niečo malo fungovať už dobrých 4-5 rokov. Áno, v oblasti zdravotníctva je to obzvlášť nebezpečné preto, lebo je tam predpoklad, že sa to môže prelievať do reálneho fyzického sveta zmeny správania ľudí. Je na to množstvo príkladov, keď ľudia na základe dezinformácie buď odmietli liečbu alebo odmietli dať očkovať. Nám to teraz potvrdili aj samotní lekári a lekárky v rámci prieskumu, ktorý sme na MZ SR robili, a okrem iného sme sa ich pýtali, ako často sa s dezinformáciami stretávajú vo svojej praxi, ako závažne to vnímajú, ale aj to, ako sa to prejavuje na správaní pacientov. 

Čo ste sa dozvedeli?

Viac ako 70 percent lekárov sa aspoň raz týždenne stretáva s dezinformáciami, vyše 30 percent lekárov má skúsenosť, že pacienti na základe dezinformácií dokonca odmietajú liečbu alebo očkovanie, veľmi často sa stáva, že to potom minimálne predlžuje alebo zneefektívňuje liečbu, pacienti sú nabrífovaní doktorom Googlom, odvrávajú a argumentujú informáciami z internetu.

To sú dosť hrozivé čísla. Necítili ste aj istú frustráciu zo strany lekárov, že strácajú na vážnosti a ľu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.