16.07.2019, 00:00

​Informácie mali k ľuďom prísť o čosi skôr, aby boli pripravení

Odborníčka v oblasti behaviorálnej medicíny vidí v súvislosti s rozbiehajúcim sa skríningom kolorektálneho karcinómu hlavný nedostatok v načasovaní informačnej kampane pre cieľovú populáciu.

​Informácie mali k ľuďom prísť o čosi skôr, aby boli pripravení

MUDr. Zuzana Katreniaková, PhD. z Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny LF UPJŠ v Košiciach, predsedníčka Správnej rady Slovenskej asociácie verejného zdravia (SAVEZ) a členka Správnej rady Európskej asociácie verejného zdravotníctva (EUPHA) je odbornou garantkou Fóra prevencie, ktoré vzniklo pred dvomi rokmi ako neformálna platforma spájajúca rôznych aktérov – pacientske organizácie, súkromný sektor, zástupcov zamestnávateľov, štátnej správy a samosprávy, odborných inštitúcií. Cieľom Fóra prevencie je zvyšovať povedomie o narastajúcom počte chronických chorôb a posilniť primárnu a sekundárnu prevenciu na Slovensku.

Na Slovensku beží Rok prevencie. Aký je vzťah Slovákov k prevencii z pohľadu účasti na bezplatných preventívnych prehliadkach?

Dostupné údaje, ktoré reportujú zdravotné poisťovne, hovoria o tom, že návštevnosť základných preventívnych prehliadok sa už niekoľko rokov drží v priemere na úrovni 25 %. Údaje, ktoré priniesol prieskum uskutočnený z iniciatívy Fóra prevencie v spolupráci so spoločnosťou Profesia odkryli, že tu máme určité populačné skupiny, v ktorých je návštevnosť základných preventívnych prehliadok vyššia a je ovplyvnená rôznymi motivačnými faktormi, či už vnútornými alebo vonkajšími. Sú to len predbežné údaje a bolo by treba nastaviť systém zbierania údajov tak, aby sme mali lepšie dostupné údaje a vedeli z nich získať viac informácií, čo je dôležité pre hľadanie ďalších účinných stratégií.Čo vplýva na účasť na základných preventívnych prehl

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.