02.10.2019, 00:00

Stále sme čakali, že infekcia príde z východu

Primár oddelenia infektológie michalovskej nemocnice zo siete Svet zdravia MUDr. Štefan Zamba hovorí, že vlaňajšia epidémia osýpok bolo to najnáročnejšie, čo vo svojej praxi zažil.

Stále sme čakali, že infekcia príde z východu

Pred rokom ste bojovali zatiaľ s najväčšou epidémiou osýpok, aká na Slovensku za posledné roky bola. Aká je momentálne situácia?

Od 6. mája minulého roka, keď sa objavil prvý pacient, ktorý prišiel z Anglicka, to s istými výkyvmi trvalo do mája-júna tohto roka. Chvíľu bola pauza, ale stále sa objavia sporadické prípady, aj teraz cez víkend sme prijali dve deti z okolitých dedín, ktoré sme hospitalizovali. Ide o dojčatá, ktoré ešte nemohli byť očkované z dôvodu nízkeho veku, pretože sa očkuje až od 15. mesiaca. Nejde však už o epidemický výskyt, ale sporadicky sa ochorenie ešte vyskytne. Pred mesiacom opäť prišiel pacient z Anglicka, z Birminghamu, a znova priniesol vírus osýpok, ochorel a nakazil aj ďalších ľudí. Stále sa vyskytne nejaký „dovozca“ vírusu a prepukne menšia či väčšia epidémia.

Všetko to boli prípady z Anglicka?

Áno, aj prvé prípady boli z Anglicka, vírus bol identifikovaný z tej lokality. Aj epidemiologicky, aj virologicky bola dokázaná zhoda.

Čím to je, že to ide práve z Anglicka? Pátrali ste po tom?

Dôvodom môže byť, že je tam všeobecne nízka preočkovanosť, nepatrí medzi povinne vakcinované ochorenia, ale podľa mojich vedomostí o odporúčané, pričom veľkú úlohu zohráva pohyb a migrácia obyvateľstva. Zo Slovenska je to hlavne z našej spádovej oblasti Zemplína, kde sú lokality, z ktorých je migrácia do Anglicka veľká, navyše dosť nepravidelná, chodievajú tam na dlhší aj kratší čas, z času na čas donesú aj neželané ovocie v podobe infekcie. Podobné problémy sme mali v rokoch 2013 – 2014, keď bola zase epidémia mumpsu, aj tam sme dokázali, že to bolo prinesené z Anglicka. Aj keď sme na rozhraní schengenského priestoru a na Ukrajine je infekcií ešte viac. Stále sme čakali, že infekcia príde z východu, na počudovanie to prichádza stále z opačnej strany. To je paradox celej epidémie.

Ide prevažne o rómskych pacientov?

V drvivej väčšine boli z tej komunity. Tak mumps, ako aj osýpky boli v tejto populácii.

Koľko ste mali za ten rok pacientov s osýpkami?

Od zač

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.