09.07.2020, 00:00

Technológie nahradia iba lekárov, ktorí ich nebudú používať

Posilnilo sa využitie umelej inteligencie počas pandémie COVID-19? Ako môžu zdravotníci využívať už v súčasnosti umelú inteligenciu? O tom, ako umelá inteligencia vplýva a môže zmeniť zdravotnú starostlivosť, rozpráva počítačový vedec a futurista Martin Spano.

Technológie nahradia iba lekárov, ktorí ich nebudú používať

Ste informatik, softvérový vývojár, futurista, aktívne sa zapájate do diskusií o umelej inteligencii. Aký je váš vzťah k zdravotníctvu?

Moja mama je všeobecná lekárka pre dospelých, informácie o zdravotníctve či medicínskej vede mám teda z prvej ruky. Myslím, že mala aj tajnú túžbu, že by som po nej mohol prevziať žezlo. Hneď ako som však objavil čaro počítačov, sa tejto túžby vzdala.

Pamätám sa, mohol som mať asi desať rokov, „kódil“ som si na počítači v izbe. Mama prišla do izby, ukázala na krásne slnečné počasie vonku, posielala ma hrať sa von. Po chvíľke, keď videla, že moja izba je prázdna, vybehla nadšená von pochváliť ma, ako som sa odtrhol od počítača. Na svoje zdesenie uvidela, ako som preniesol celé počítačové vybavenie na dvor. Tak technicky som sa „hral vonku“.

A keď sa jej rozrástla ambulancia, začal som jej spravovať počítače v nej.

Existujú oblasti v zdravotníctve, kde umelá inteligencia už v súčasnosti pomáha lekárom v zdravotnej starostlivosti? Používa sa niečo v praxi?

Všetko je to ešte len v začiatkoch, ale umelá inteligencia už v súčasnosti dokáže na úrovni človeka či dokonca vyššej vyhodnocovať zdravotné snímky. Napríklad rádiologické snímky. Dokáže spoľahlivo identifikovať patologické anomálie rôzneho druhu. Ďalšou oblasťou je štúdium medicínskych informácií. Rastú totiž takmer exponenciálnym tempom. Kým čas zdvojnásobenia lekárskych vedomostí bol približne 50 rokov v roku 1950, v súčasnosti sa počet nových medicínskych informácií zdvojnásobí približne iba za 70 dní.

Také nové množstvo informácií nedokáže ani pri dobrej vôli absorbovať žiaden lekár na svete. Potrebujeme technológiu, ktorá nám z týchto informácií urobí „výcuc“. Táto oblasť je však ešte len na začiatku, podobne ako iné inovatívne aplikácie umelej inteligencie v zdravotníctve.

Ktoré máte na mysli?

Rozviniem ešte použitie tzv. technológie spracovania prirodzeného jazyka (NLP = natural language processing). Zoberme si zjednodušene náv

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.