23.10.2021, 12:00

Top lekárka Nina Ľorková: Čoraz viac pacientov si uvedomuje, že rehabilitácia je o cvičení, nielen o masáži

Pandémia ich výrazne zasiahla. V ambulantnej starostlivosti počas prvej aj druhej vlny covidu rehabilitovali len akútne stavy a pacientov po úrazoch, operáciách pohybového aparátu, u ktorých bolo riziko poškodenia zdravia alebo zhoršenia kvality života z oneskorenia a odkladu liečby.

Top lekárka Nina Ľorková: Čoraz viac pacientov si uvedomuje, že rehabilitácia je o cvičení, nielen o masáži
Zdroj: Pavol Funtál

Chcela byť neurologičkou, teraz vedie rehabilitačné pracovisko, ktoré navštevuje denne 250 pacientov.

MUDr. Nina Ľorková, primárka oddelenia Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (FBLR) Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina.

Prečo ste si vybrali medicínu?

Už na základnej škole aj gymnáziu som inklinovala k prírodovedným predmetom a k medicíne. Nerozmýšľala som nad iným povolaním, bolo to pre mňa prirodzené smerovanie.

Čím vám učaroval odbor fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia?

Tento odbor bol pre mňa veľká neznáma, keďže na lekárskej fakulte sa v čase môjho štúdia rehabilitácia nevyučovala. Pôvodne som chcela pracovať na neurológii, ale v tej dobe bol problém s pracovnými miestami.

Žilinská nemocnica mi vtedy ponúkla rehabilitáciu, a tak sa začala moja životná profesijná cesta. Tu ma do tajov nášho odboru uviedla pani primárka, MUDr. Janka Nová, ktorá ma odborne presvedčila o tom, že rehabilitácia je záslužná pomoc pri znovuzaradení pacienta do plnohodnotného života.

Váš odbor sa skladá z troch rôznych zameraní, ide o fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu. Čo všetko spadá pod vašu starostlivosť, o akých pacientov sa staráte?

Rehabilitácia je dôležitá súčasť liečebného procesu rovnako ako medikamentózna alebo operačná liečba. Fyziatria sa zaoberá vplyvom a využívaním fyzikálnych podnetov na ľudský organizmus. Balneológia, čiže kúpeľníctvo, využíva prírodné liečebné prostriedky. Liečebná rehabilitácia využíva prostriedky liečebnej telesnej výchovy, pracovnej, psychosociálnej a výchovnej rehabilitácie v prevencii, diagnostike a liečbe chorôb.

Máme značnú škálu neurologických, ortopedických, reumatologických pacientov, pacientov po poúrazových a pooperačných stavoch pohybového aparátu, s degeneratívnymi ochoreniami, pacientov po cievnych mozgových príhodách, po amputáciách končatín, s poruchami mobility a všeobecne pacientov s vertebrogénnymi ťažkosťami.

Mávate aj detských pacientov?

Áno, rehabilitujeme deti s chybným dr

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.