30.04.2021, 10:02

Dôvod nevymenovania Vedeckej rady nebol komunikovaný

Rok 2020 by sme mohli označiť ako rok zmien na úrovni štátu, rok pandémie, ale aj rok príprav strategických a reformných dokumentov, ktoré okrem iného ovplyvnia aj smerovanie vedy, výskumu a vývoja vo všetkých oblastiach vrátane zdravotníctva.

Dôvod nevymenovania Vedeckej rady nebol komunikovaný

Je preto nepochopiteľné, že jeden z tvorcov politiky štátu – MZ SR – stále nemá vymenovanú Vedeckú radu. Čo vlastne je vedecká rada? Je to v podstate skupina ľudí s relevantnými vedomosťami a skúsenosťami v našom prípade z oblasti lekárskych, prírodných a spoločenských vied, ktorá poskytuje svoje konsenzuálne odporúčania pre konkrétne problémy a výzvy v danej oblasti.

Samozrejme, vedecká rada môže byť aj viac interdisciplinárna, najmä v prípadoch, ktoré môžu mať alebo majú celospoločenský dopad. Niektoré vedecké rady sú zriaďované ako časovo limitované subjekty – takto by sme mohli chápať napr. pandemickú komisiu a zriaďovanie takýchto špeciálnych komisií je správne a v určitých situáciách nevyhnutné. Vedecká rada konkrétneho mienkotvorného orgánu by však mala mať charakter stability, akceptability, excelentnosti a jej vstup by mal byť neoddeliteľnou súčasťou rozhodovacích procesov.

Vo Vestníku MZ SR z roku 2018 je uvedené: „Vedecká rada Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky je odborným poradným orgánom ministra zdrav

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.