11.04.2021, 10:57

O etických aspektoch prezentovanej štúdie by sme mohli diskutovať dlho

Masívne testovanie obyvateľov Slovenskej republiky prostredníctvom antigénových testov prinieslo mnoho diskutabilných reakcií a viacero z vedeckých pracovníkov očakávalo, ako budú interpretované a následne prezentované výsledky.

O etických aspektoch prezentovanej štúdie by sme mohli diskutovať dlho
Zdroj: archív

Áno, štúdia bola publikovaná v renomovanom časopise Science, ale viacerí z vedeckých pracovníkov len v nemom úžase krútia hlavou, ako je to možné, obzvlášť s ohľadom na recenzné konania, ktoré takéto periodiká vyžadujú. Zásadným problémom však nie je to, kde to bolo publikované, ale spôsob, akým bolo masívne testovanie (skríning) obyvateľstva realizované. Ja osobne mám zásadný problém s vyjadrením, že ide o observačnú štúdiu. Biomedicínsky výskum a vývoj rozlišuje v podstate dva typy štúdií – intervenčné, resp. experimentálne, a neintervenčné, resp. observačné. Pri intervenčných (experimentálnych) štúdiách sú všetky subjekty (zvieratá, ľudia a pod.) experimentálne vystavené určitým podmienkam (diagnostickým, terapeutickým, environmentálnym a pod.), s ktorými by za normálnych okolností neprišli do styku. To znamená, že intervenujeme do situácie, v ktorej sa subjekty prirodzene nachádzajú. Na druhej strane neintervenčná (observačná) štúdia je charakteristická tým, že sa pozorujú (o

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.