11.12.2020, 10:06

Vykastrovaný býk

Súčasný vrcholový manažment na ministerstve zdravotníctva pravdepodobne túži po štátnom zdravotníctve. Jeden preto, že tomu naozaj vôbec nerozumie, druhá preto, že tomu možno rozumie, ale je nestabilná a ukazuje, že vie iba ničiť.

Vykastrovaný býk
Zdroj: HN/Peter Mayer

Do parlamentu poslala vláda dve, nie veľmi významné novely zákonov 580/2004 a 581 (O zdravotnom poistení a O zdravotných poisťovniach a úrade). Pôvodne tam nebolo nič také, čo by prinútilo zem prestať sa otáčať okolo svojej pozdĺžnej osi, okrem maličkosti.

Išlo o návrh, aby poskytovateľom všetkého typu a foriem zdravotnej starostlivosti mohol Úrad pre dohľad a iní dávať až desaťnásobne vyššie pokuty. V covidových časoch je to podľa insitných politikov na ministerstve asi najlepší spôsob, ako udržať a podporiť zdravotníkov v boji s vírusom.

Ako keby predkladateľ nevedel, že nebyť ich hrdinstva a nasadenia, bolo by už dávno zdravotníctvo skolabovalo. Pretože okrem samotného vírusu zjavne jeho šíreniu napomáha aj vláda, menovite jej najvýznamnejší člen tým, že mení svoje rozhodnutia rýchlejšie ako kedysi isté, ako hovorieval knieža Schwarzenberg, „pověterné holky“ svojich klientov na Krížnej ulici v Bratislave.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.