21.02.2018, 09:41

Reexport – chlieb každodenný?

Časť nových lekární nepožiadala o zmluvy so zdravotnými poisťovňami, teda zámer ich činnosti je zrejmý – neboli otvorené na to, aby poskytovali lekárenskú starostlivosť obyvateľom.

Reexport – chlieb každodenný?

Lekárnici nemôžu vydávať pacientom predpísané lieky. Nemajú aké. Pre nedostatok liekov je porušené zákonom dané právo lekárňam poskytovať verejnú službu. Zlyháva aj emergentný systém, nedokážu poskytovať verejnú službu. Hoci na novembrovom Lekárnickom kongrese v Žiline minister Drucker reexport liekov zatĺkal, na seminári ADL 23. októbra 2017 bola riaditeľovi sekcie farmácie MZ SR RNDr. J. Slanému položená anonymná písomná otázka ohľadom reexportu. Vo svojej odpovedi uviedol: „MZ SR eviduje zvýšenie počtu sťažností pacientov na chýbajúce lieky. Rovnako evidujeme aj podnety držiteľov registrácie kategorizovaných liekov na zvýšené požiadavky na dodanie počtu balení niektorých liekov zo strany veľkodistribútorov. Pri šetrení týchto podnetov sme evidovali zvýšený počet objednávok z lekární, ktoré objednané a dodané lieky vzápätí predali inej lekárni. V súčasnosti uvažujeme o zákaze dodávania liekov medzi lekárňami, resp. o obmedzení predaja liekov medzi lekárňami.“

MZ SR tvrdí, že za reexportom sú lekárne, podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa odboru farmá

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.