13.10.2021, 09:00

K riešeniu personálnej krízy v zdravotníctve prispejú navrhované úpravy rezortu minimálne

  • Asociácia súkromných lekárov má vypracovaný ucelený materiál, ktorý systematicky rieši kontinuálnu personálnu obnovu ambulantného sektora, no naše neustále klopanie na dvere kompetentných zatiaľ neprinieslo očakávanú reakciu.
  • Pri súčasnej vekovej štruktúre nám hrozí čoskoro reálny kolaps ambulantnej zdravotnej starostlivosti.
K riešeniu personálnej krízy v zdravotníctve prispejú navrhované úpravy rezortu minimálne
Zdroj: ZdN/archív

Zmeny rezidentského programu v Asociácii súkromných lekárov (ASL SR) vítame. Je nesporným prínosom, že sa stanovia lehoty pre zamestnávateľa a vzdelávaciu ustanovizeň pri podávaní a akceptovaní žiadostí o zaradenie do rezidentského programu, ako aj stanovenie lehoty pre absolvovanie špecializačnej skúšky po podaní písomnej prihlášky zdravotníckeho pracovníka, ako aj to, že prijmú opatrenia uľahčujúce v zahraničí vyštudovaným kolegom získať oprávnenie na prácu v slovenskom systéme zdravotnej starostlivosti.

Zároveň však ako organizácia, ktorá už takmer desaťročie monitoruje a upozorňuje kompetentných na alarmujúcu vekovú štruktúru našich najmä ambulantných lekárov, vidíme viacero kritických bodov, ktoré v opatreniach ministerstva zdravotníctva (MZ SR) nie sú zvažované a podľa nášho názoru budú dôvodom toho, že k riešeniu personálnej krízy v zdravotníctve prispejú navrhované úpravy minimálne.

Neriešia totiž hlavný problém, a to, ako absolventa do rezidentského programu dostaneme, teda ako presvedčíme medika v štvrtom či piatom ročníku, aby videl svoju perspektívu uplatnenia doma na Slovensku, a nie v susednom Česku či Rakúsku, či inde v zahraničí.

Neriešia, ako a kde ho potom ako absolventa zamestnáme a zaradíme do potrebnej špecializácie (pozor, zďaleka to nie je len primárny kontakt), čím skôr z neho vychováme lekára s príslušnou atestáciou a um

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.