05.10.2021, 11:00

Aké sú za a proti očkovania či neočkovania? Rozhodnutie je na konci dňa na pleciach pacienta

Bude lekár zodpovedať za to, ak sa jeho pacient (alebo jeho followeri na sociálnej sieti) v dôsledku jeho odporúčaní nakazia a prípadne podľahnú ochoreniu COVID-19, či skončia s postcovidovým syndrómom?

Aké sú za a proti očkovania či neočkovania? Rozhodnutie je na konci dňa na pleciach pacienta
Zdroj: Peter Mayer

Hľadanie dobra pacienta za použitia odborných vedomostí je kľúčová črta zdravotníckeho povolania. Etický normatív „salus aegroti suprema lex“ sa dlhé storočia realizuje v dennodennom rozhodovaní zdravotníckych pracovníkov v starostlivosti o pacientov.

Dodajme, že v kombinácii s ďalším normatívom, ktorý zdôrazňuje autonómiu pacienta (voluntas aegroti suprema lex). Etický kódex (Príloha k zákonu č. 578/2004 Z. z.), ktorý zaväzuje všetkých zdravotníckych pracovníkov hovorí, že „Stavovskou povinnosťou zdravotníckeho pracovníka je profesionálna starostlivosť o zdravie jednotlivca a spoločnosti v súlade so zásadami ľudskosti, v duchu úcty k ľudskému životu od jeho počiatku až do konca s rešpektovaním dôstojnosti ľudského jedinca.“

Ďalej pokračuje takto: „Zdravotnícky pracovník si vo vzťahu k pacientovi plní svoje profesionálne povinnosti.“ A ešte môžem pridať aj túto požiadavku

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.