28.09.2021, 15:00

Do zdravotnej starostlivosti sa zaplieta namiesto medicíny až príliš veľa duchovna a ideológie

V tomto volebnom období je doslova evergrínom predkladať každých 6 mesiacov návrhy na novelizáciu zákona o umelom prerušení tehotenstva, v parlamentnom newspeaku sa to však označuje ako „pomoc tehotným ženám“.

Do zdravotnej starostlivosti sa zaplieta namiesto medicíny až príliš veľa duchovna a ideológie
Zdroj: Pavol Funtál

V prvom článku Ústavy sa uvádza: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“ Krásna teória, ktorá pri zrážke s praxou slovenského parlamentarizmu dostáva pekne na frak.

V minulosti sme zažili pokusy ideologizovať zdravotnícku legislatívu. Málokto si už spomenie na návrh zákona z roku 2015, podľa ktorého mal každý, kto vykonal, podstúpil alebo umožnil umelé oplodnenie, asistovanú reprodukciu, embryotransfer, predimplantačnú genetickú diagnostiku či surogátne materstvo, dostať 5 až 12 rokov natvrdo.

Túto absurditu podporilo takmer 20 poslancov vrátane bývalého ministra zdravotníctva. Návrh, našťastie, skončil na smetisku dejín.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.