Zdravotnícke noviny

Analýzy

Združenie nádej chce nádej...

15. marec 2013 - Indikačné obmedzenia limitujú efektívnu liečbu našich pacientov. Rozhodnutia kategorizačnej komisie ministerstva zdravotníctva podľa predsedníčky Združenia sclerosis multiplex Jaroslavy Valčekovej Nádej celoeurópsky platnú liekovú legislatívu obmedzujú.

„Hlavným dôvodom, prečo komisia obmedzuje indikácie liekov je nedostatok zdrojov. V prípade pacientov so sclerosis multiplex (SM) ide o indikačné obmedzenia v rozpore s najnovšími medicínskymi poznatkami“, zdôraznila J. Valčeková. Združenie má s obmedzeniami kategorizačnej komisie dlhoročné skúsenosti. „Na Slovensku napríklad dlho existovali vekové obmedzenia na imunomodulačnú liečbu, ktoré neboli v iných krajinách Európy. Pacient starší ako 45 rokov nemohol dostať imunomodulačnú liečbu, toto obmedzenie sa podarilo zrušiť v roku 2008“, uviedla J. Valčeková.

Kto rozhoduje o liekoch

Jedným z netransparentných krokov bolo vylúčenie pacientov z kategorizačného konania. Od 1. decembra 2011 sú účastníkmi konania pri určení cien liekov, držiteľ registrácie lieku, poisťovne a ministerstvo. „Z konania vypadli pacienti, začalo sa viac prihliadať na záujmy poisťovní a štátu šetriť a zmena sa prejavila veľmi rýchlo“, konštatovala J. Valčeková. Od januára 2012 platia niektoré indikačné obmedzenia, ktoré pacientom sťažujú až znemožňujú získanie niektorých liekov 1. i 2. línie, hoci v Európe sa bežne používajú. Ako dodala J. Valčeková, „sú u nás zaregistrované, ale komisia ich používanie obmedzila prísnymi indikačnými obmedzeniami, používajú sa veľmi obmedzene a pacient sa k nim dostáva neskoro“. Za zmenu indikačných obmedzení združenie vyhlásilo vlani v júni petíciu, ktorú podpísalo vyše 55 000 ľudí.

Platí status quo

Výsledkom aktivít pacientov s SM je, že sa zmiernil jeden z ukazovateľov pri indikačných obmedzeniach, aktualizovali sa tzv. McDonaldove kritériá. „Ešte stále je liečba na Slovensku menej prístupná, ako v iných krajinách EÚ“, zdôraznila J. Valčeková, ktorá tvrdí aj to, že lekári majú obavy vyjadriť svoj názor na celú problematiku. „S ministerstvom sa snažíme byť v kontakte, avšak naše snahy neraz narážajú na neochotu a potvrdzovanie status quo“, uviedla J. Valčeková. Generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky MUDr. Adam Hlôška na spoločných rokovaniach ubezpečuje, že rezort má záujem riešiť problematiku liečby v prospech pacienta a že o požiadavkách združenia bude informovať kategorizačnú komisiu. J. Valčeková ešte vlani v júni žiadala o zmenu indikačných obmedzení tak, aby bola pacientom umožnená kvalitná liečba už v 1. línii, aby bol pacient včas a v súlade s najnovšími výsledkami klinických štúdií nastavený na potrebnú liečbu. A. Hlôška vtedy vysvetlil proces kategorizácie ako i snahu ministerstva, aby boli zohľadnené požiadavky pacienta a zároveň zabezpečená efektívna nákladovosť liečby.

 

Sekcia: Analýzy Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 192