Zdravotnícke noviny

Analýzy

Ústavní sudcovia sestrám stopli platy

27. jún 2013 - Zákon o sesterských platoch, schválený celým parlamentom je neústavný.

Na popradskom sneme delegátky okrem voľby novej prezidentky diskutovali o tom, čo sestry a pôrodné asistentky najviac trápi – rezonovalo najmä rozhodnutie ústavného súdu o neústavnosti ich zákona 62/2012.

Zatiaľ mierová cesta

Aj I. Lazorová potvrdila, že vo svojom volebnom období chce dôsledne presadzovať riešenie problémov. „Delegáti snemu mňa, ako aj radu komory zaviazali, aby sme v spolupráci s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek, ako aj ďalšími kompetentnými orgánmi rokovali o príprave legislatívy, týkajúcej sa odmeňovania“, uviedla prezidentka. Práve predsedníčka sesterských odborov Mgr. Monika Kavecká je, zdá sa, aj za radikálnejšie kroky. Ako na sneme povedala, „nátlakové akcie je to jediné, čo nám v tejto chvíli môže pomôcť“. Dohoda na nich má padnúť na jeseň, ale nemá ísť o hromadné výpovede. Zákon komora pripravovala v roku 2011 a 2012 v spolupráci s vtedajším ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom (KDH), bol prijatý v parlamente vlani 1. februára 141 hlasmi koaličných a opozičných poslancov niekoľko týždňov pred predčasnými voľbami, podpísal ho aj prezident. Mzda mala byť minimálne 640, naviac 928 eur.

Stretnutie s ministerkou

Sestry sa chcú stretnúť s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou, ktorá pred vyše rokom práve na ich sneme v Poprade oznámila rozpustenie vládnej 50-miliónovej rezervy na ich platy, tentoraz na snem však neprišla. Delegátky snemu schválili aj upravené znenie petície proti kriminalizácii zdravotníckych pracovníkov, pripravovanej zdravotníckymi korporáciami, ktoré predložila M. Kavecká a odsúhlasili návrh, aby bol podaný podnet Generálnu prokuratúru SR na preskúmanie ústavnosti zákona 663/2007 o minimálnej mzde.

Zostáva len spoločný postup

Hosť snemu, prezident Slovenskej lekárskej komory MUDr. Marian Kollár povedal: „podávam obidve ruky na to, aby sme išli do ďalšej spolupráce“. Sestrám sľúbil, že bude apelovať na svojich kolegov a členov komory z ambulantnej sféry, aby zrušili sestrám úväzky, rozdelené na administratívne a sesterské práce, prijaté po nadobudnutí účinnosti zákona 62/2012. V súvislosti s kritikou, že to bola práve lekárska komora, ktorá iniciovala podanie na generálnu prokuratúru M. Kollár pripustil, že „trecie plochy boli a možno ešte aj sú, ale jedine spoločná cesta je cestou budúcnosti“. Podľa exprezidentky komory sestier PhDr. Márie Lévyovej „ústavný súd svojim rozhodnutím dosiahol iba to, že sa prehĺbila diskriminácia dvoch tretín zdravotníkov v porovnaní s nemocničnými lekármi, ktorí nikdy o žiadnom spoločnom zákone o odmeňovaní nechceli a nechcú počuť“.

Súd ukončil právnu neistotu

Rozhodovanie ústavného súdu iniciovala lekárska komora, vedená vtedajším prezidentom a dnešným poradcom premiéra prof. MUDr. Milanom Dragulom, PhD.. Podala podnet na generálnu prokuratúru, následne prvý námestník generálneho prokurátora JUDr. Ladislav Tichý podal podnet na ústavný súd, ktorý v júli 2012 účinnosť zákona pozastavil. Ústavný súd sa vo svojom aktuálnom rozhodnutí odvolal na verejný záujem a konštatoval, že zvýšenie miezd sestier a pôrodných asistentiek by v napadnutom zákone nemocnice príliš zaťažovalo.

Súvisiace články – Ohrozil verdikt z Košíc aj nemocničných lekárov?

Sekcia: Analýzy Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 379