Zdravotnícke noviny

Analýzy

Pre reexport stúpa nedostupnosť liekov

4. apríl 2013 - Nedostupnosť liekov v súvislosti s ich reexportom je zložitejšia najmä v krajinách s nízko nastavenými cenami. Pacienti sa tak k svojim liekom dostávajú čím ďalej zložitejšie.  

Aj keď podľa niektorých odborníkov nepredstavuje paralelný obchod žiadne riziko, sú aj také európske krajiny, ktorým spôsobuje problémy. Aj to bolo predmetom konferencie 2nd annual Pharma Law Convention, ktorá sa v marci konala v Prahe. Odborníci z celej Európy diskutovali aj o tom, čo všetko paralelný obchod prináša.

Najviac kardio a onko lieky

Prítomní sa zhodli v jednom, a to že paralelný obchod je legálny. ,,Paralelný obchod je založený na kľúčovom princípe hospodárstva EÚ – a to je voľný pohyb tovaru, osôb a kapitálu“, zdôraznil na úvod svojej prezentácie PharmDr. Michal Krejsta, MBA, výkonný riaditeľ firmy Gehe. Ako dodal, jednotlivé krajiny majú legislatívne upravené podmienky vývozu liekov. Na Slovensku je to zákon, ktorý zakazuje vývoz lieku v prípade, že je jeho nedostatok na našom území a ohrozuje zdravie. Ako ďalej uviedol M. Krejsta, predmetom paralelného obchodu v Európe sú zo všeobecného lekárstva predovšetkým lieky na kardiovaskulárne a respiračné ochorenia. Z liekov, ktoré predpisujú špecialisti sa najviac vyvážajú lieky na centrálny nervový systém, liečbu onkologických a imunologických liekov.

Česko a Slovensko- vývoz

Ako uviedol britský analytik pre farmaceutický biznis Donald MacArthur, najvyššie ceny liekov majú historicky Veľká Británia, Nemecko, Holandsko a Dánsko. Keďže ceny liekov na Slovensku a v Česku patria medzi najnižšie v Európe, jednoznačne tu dominuje paralelný vývoz. ,,Čo sa týka počtu balení, dominuje vývoz liekov z primárnej sféry, hlavne lieky na kardiovaskulárne a respiračné ochorenia. Z hľadiska finančného objemu prevažujú lieky zo špecializovaných odborov, prevažne onkologické lieky a CNS lieky. Pričom rozdiel medzi najnižšou a najvyššou cenou môže byť až štvornásobný, na Slovensku to môže byť u niektorých liekov dokonca päťnásobný rozdiel,“ dodal M. Krejsta. U výrobcov originálnych liekov sa paralelný obchod dotýka prevažne liekov z vyšších cenových úrovní.

  
Sekcia: Analýzy Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 360